Van Gogh w Keukenhof
Do Holandii, jak co roku, zjeżdżają setki tysięcy turystów, by podziwiać rośliny cebulowe, prezentowane podczas wystawy ogrodniczej w Keukenhof. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa do 17 maja.
Keukenhof znajduje się pomiędzy Amsterdamem a Hagą w miejscowości Lisse. Historia tego miejsca sięga XV w. Wówczas hrabina Jakoba z Bawarii władała okolicznymi terenami, a swój wolny czas spędzała m.in. na zbieraniu owoców i ziół, które znajdowała w tutejszych lasach i na wydmach, a które w ostateczności trafiały do zamkowej kuchni. Stąd też nazwa Keukenhof ? ?ogród kuchenny?.
W 1857 roku znany architekt krajobrazu Jan David Zocher wraz z synem Louisem Paulem zaaranżowali zamkowy ogród w stylu angielskim. Podstawy tego założenia są nadal widoczne. Niespełna wiek później, bo w 1949 r., grupa dwudziestu producentów i eksporterów cebul kwiatowych wyszła z inicjatywą wykorzystania ogrodu przy zamku w celu zorganizowania w tym miejscu wiosennej wystawy najciekawszych odmian kwiatów. Park otwarto dla publiczności w 1950 r., co spotkało się z dużym zainteresowaniem ? w pierwszym roku odnotowano już 236 tys. wizyt gości. Od tamtej pory wystawa odbywa się cyklicznie, trwa osiem tygodni, a na przestrzeni ostatnich 65 lat zyskała światową sławę.
W olbrzymim ogrodzie o powierzchni ok. 32 ha rośnie obecnie 2,5 tys. starych drzew z 90 gatunków. Odwiedzający to miejsce mogą przechadzać się alejkami, które rozciągają się na 15 km. Z traktów można podziwiać cudowne kobierce kwiatów z tulipanami, szafirkami, amarylisami i narcyzami na czele. Krajobraz ten wzbogacają stawy, kanały, oczka wodne, fontanny, ale także elementy sztuki ? ciekawe instalacje i rzeźby ogrodowe. Cały teren ogrodów przemierza się pieszo lub na wypożyczonym w jednym z licznych punktów rowerze. Stosunkowo nową atrakcją są wycieczki ?cichymi łodziami? (wyposażonymi w elektryczne silniki) po kanałach wodnych, które przecinają efektowne pola roślin cebulowych. Chwile odpoczynku zapewniają zwiedzającym pawilony z tematycznymi wystawami i rozproszone po parku lokale gastronomiczne.
Myśl przewodnia
Każdego roku w Keukenhof wybierany jest inny temat przewodni. W ubiegłym roku była to Holandia, kojarzona przede wszystkim z tulipanami. Tym razem inspiracją dla twórców wystawy jest holenderski malarz ? Vincent van Gogh. W tym roku mija dokładnie 125 lat od jego śmierci. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał 20 marca krewny artysty ? Willem van Gogh.
Na uwagę zwiedzających zasługuje kwiatowa mozaika, przedstawiająca autoportret Vincenta van Gogha, zajmująca powierzchnię 250 m2. Aranżacja powstała z tysięcy różnokolorowych tulipanów, które zasadzono jeszcze w październiku ubiegłego roku. Podobizna artysty ?kwitnie? obok Rembrandta i Jana Steena w Alei Sław.
Dzieła van Gogha stanowią także wspaniałą inspirację dla wielu aranżacji, które można podziwiać na wystawach kwiatowych organizowanych w pawilonie Oranje Nassau. Oprócz tego każdy zwiedzający może wziąć udział w warsztatach i chociaż przez chwilę poczuć się jak wielki artysta, zasiadając przy sztaludze i starając się uchwycić na płótnie piękno otaczającego go świata.
Keukenhof włączyło się w większą promocję życia i twórczości artysty, dlatego wraz z muzeami: van Gogha w Amsterdamie, Muncha w Oslo i Kröller-Müller w Otterlo zachęca do udziału w Van Gogh 2015 Tour, podczas którego można zapoznać się z dorobkiem malarza.
Tradycja i innowacyjność
Wystawa Keukenhof każdego roku przyciąga tłumy zwiedzających. Podczas tegorocznej odsłony organizatorzy spodziewają się odwiedzin 800 tys. gości ze stu krajów. Zarówno nowych odwiedzających, jak i tych, którzy mieli już okazję pojawić się w tym miejscu, każdego roku zaskakuje się czymś nowym. Tutejsi architekci krajobrazu, przygotowując się do kolejnej edycji wystawy, każdej jesieni zmieniają jej charakter. Pojawiają się więc nowe aranżacje, takie jak rabaty, klomby, labirynty stworzone specjalnie dla dzieci, ale także zaciszne przestrzenie, gdzie można przysiąść i przez chwilę odpocząć.
W tym roku na terenie parku holenderscy ogrodnicy zasadzili 7 milionów cebulek różnych kwiatów: tulipanów, żonkili, krokusów i hiacyntów.
Powstało również osiem niezwykłych ogrodów, które stanowią przegląd najnowszych trendów w projektowaniu tego typu założeń. Zaaranżowano je w odmiennych stylach, z różnymi motywami przewodnimi, by inspirowały odwiedzających do zastosowania któregoś z pomysłów w przestrzeni miejskiej lub w przydomowych ogródkach.
Goście Keukenhof mogą więc zajrzeć do ?Ogrodu Ziołowego? pełnego intrygujących zapachów. Oprócz ziół znajdują się tutaj intensywnie pachnące odmiany hiacyntów, żonkili i oczywiście tulipanów: pomarańczowych ?Ballerina?, różowych ?Angelique? i żółtych ?Verona?. Z ogrodu można podziwiać wspaniały widok na pola tulipanów. Nieopodal industrialnej szklarni znajduje się kawiarenka, serwująca na świeżym powietrzu np. napar ze świeżej mięty i ciasto marchewkowe. Produkty pochodzą z tutejszej uprawy.
?Ogród Kanału Amsterdam? ukazuje najlepsze sposoby wykorzystania nawet tych najmniejszych przestrzeni ? balkonów oraz dachów budynków. To dynamiczny, zielony ogród miejski, rozciągający się wzdłuż kanału. Goście mogą zasiąść w rowerze wodnym i z perspektywy wody podziwiać aranżację. W tym miejscu zastosowano zróżnicowane nasadzenia roślin: hiacyntów ?Yellow Queen?, ?Fondant?, tulipanów ?William of Orange?, żonkili ?Itzim? i błękitnych szafirków armeńskich.
W nawiązaniu do motywu przewodniego pojawił się ?Ogród Selfie?. Źródłem inspiracji były liczne autoportrety van Gogha. Użytkownicy, którzy przesłali wcześniej organizatorom swoje selfie (fotografię autoportretową) mogą odnaleźć tutaj swoją podobiznę. Ogród pozwala przeglądać i wykonywać śmieszne zdjęcia. W założeniu dominują barwy białe i słonecznie żółte (często spotykane w pracach artysty). Jasne kwiaty odbijają się w lustrach, co stwarza efekt obrazu kalejdoskopowego. W ogrodzie pojawiły się narcyzy ?Peeping Tom?, szachownice cesarskie Maxima ?Lutea? oraz tulipany ?Yellow Springgreen?.
W ramach wystawy stworzono również ?Romantyczny Ogród?. Jego idylliczny charakter tworzą bliskość lasu, kwiaty w pastelowych odcieniach i niewielka ścieżka prowadząca do bajecznej altany. Wykorzystano tutaj cebulicę dwulistną ?Rosea? o barwie delikatnego różu, narcyzy ?Delnashaugh? oraz efektowne tulipany ?Queensland?.
Dla fanów programu telewizyjnego Roba Verlindena gratką będzie odwiedzenie kubistycznego ogrodu z oczkiem wodnym jako jego głównym elementem. Przestrzeń ta została wykreowana w pierwszy weekend sezonu wystawy, a zwiedzający mogli na żywo podziwiać pracę znanego prezentera.
Celem stworzenia ?Ogrodu Outlet? było zwrócenie uwagi gości na istotę kreatywnego projektowania ogrodów przy jednoczesnym wykorzystaniu przedmiotów, którym można podarować drugie życie (np. nieco je samodzielnie modyfikując). Okazuje się, że zestawienie roślinności oraz starych mebli i akcesoriów pozwala wykonać oryginalne kompozycje. Ogród zyskał nowoczesną aranżację w krwistoczerwonych odcieniach. Uwzględniono tu nasadzenia tulipanów: ?Black Parrot, ?Queen of the Night?, ?Merlot? i ?Nightrider?.
Albert Einstein stwierdził, że ?jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia?. Co prawda z uwagi na wielość odmian roślin Keukenhof stanowi przystanek dla ogromnej ilości owadów, nie tylko pszczół, dodatkowo jednak w ramach wystawy stworzono dla nich specjalną przestrzeń. Pszczoły z pewnością zdecydują się na odwiedzenie ?Ogrodu Owadów?, w którym pojawiły się ich ulubione rośliny: tulipany, szafirki ?Muscari latifolium? i śnieżniki lśniące. Ogród ten to nie tylko ?stołówka dla owadów?, ale także rodzaj zachęty do pomagania pszczołom i motylom.
?Innowacyjny Ogród? zapowiada nowości przygotowane przez holenderskich hodowców roślin cebulowych. Pojawiły się tutaj kwiaty o zabawnych kształtach i unikalnych kombinacjach kolorystycznych, m.in.: żonkil ?Diamond Ring?, szachownica ?Fritillaria? i tulipan ?Wow?. Odmiany te wymagały długiego procesu uprawy. Niektóre z nich nie trafiły jeszcze do sprzedaży, ale dzięki swojemu niezwykłemu wyglądowi zapewne w przyszłości zyskają duża popularność.
W ciagu ośmiu tygodni w trzech pawilonach organizowane są tematyczne wystawy, podczas których specjaliści z branży ogrodniczej prezentują swoje produkty tysiącom klientów z całego świata. Tradycyjnie pojawiają się ekspozycje storczyków, lilii i innych egzotycznych kwiatów. Tegoroczną nowością jest wystawa ?Tulpomania?, przedstawiająca historię tulipanów. Podczas tych swoistych targów od kilku lat zwiedzający mają możliwość oceny produktów ? wybierają swoje ulubione rośliny, używając do tego celu interaktywnych ekranów dotykowych. Ostatniego dnia wystawy ogłaszane są oficjalne wyniki. W ubiegłym roku zebrano 130 tys. głosów. Dzięki temu producenci uczestniczący w wydarzeniu otrzymują cenne informacje rynkowe na temat kwiatów, które najbardziej przypadły klientom do gustu.
W ramach wystawy przewidziane są także parady kwiatowe oraz różnego rodzaju wydarzenia, które stanowią doskonałą okazję nie tylko do świetnej zabawy w gronie najbliższych, ale także do nawiązania kontaktów biznesowych oraz uczestniczenia w spotkaniach branży ogrodniczej. Z tego też względu Keukenhof ma silne powiązania ze wszystkimi organizacjami z sektorów uprawy kwiatów oraz turystycznego.
Judyta Więcławska