Trendy i kierunki rozwoju firm wodociągowych w Polsce i Europie, a także komunikacja z odbiorcami usług to główne tematy spotkania w Kocierzu w Beskidzie Małym. Na Zachodnią Konferencję Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji w dniach 18-20 października przyjechało około 130 osób.

Tegoroczne spotkanie zdominowały dwa tematy: funkcjonowanie i kierunki rozwoju w warunkach zmieniającego się prawa oraz zarządzanie firmą w kontekście dobrej komunikacji z odbiorcami usług.
Rynek usług wodnych w Europie omówił Witold Sumisławski, były prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, doradca Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie. Wykazał m.in., że wbrew obiegowym opiniom woda w Polsce nie należy do najdroższych w Europie. W Polsce wydatki na wodę pochłaniają ok. 3% dochodu (wg Banku Światowego powinny stanowić nie więcej niż 4%). Wspomniał także o funkcjonujących w Europie regulatorach cen. Jego zdaniem, nie ma analizy potwierdzającej wyższość centralnych regulatorów wody nad lokalnymi. W kwestii nadchodzących zmian w zatwierdzaniu taryf, Witold Sumisławski stwierdził, że jedynym wyjściem jest czekanie na praktyczne efekty po 1 stycznia 2018 r. Zasugerował też, by przedsiębiorstwa wodno-ściekowe częściej stosowały taryfy osłonowe dla najuboższych, zamiast blokowania wzrostu cen dla wszystkich.
Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z funkcjonowaniem rynku wodnego w Czechach i Niemczech. Anatol Pšenička, szef wodociągów z Ostrawy, opisał m.i...