W kręgu informacji
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie na dwa dni zamieniło się w miejsce debaty ponad 400 przedstawicieli rządu, administracji samorządowej, środowisk naukowych i organizacji ekologicznych. Tematem dyskusji były różne aspekty gromadzenia i przetwarzania danych dotyczących środowiska.
?Środowisko informacji?, pierwsza tego typu konferencja zorganizowana przez Ministerstwo Środowiska, która odbyła się 1 i 2 października br., była w całości poświęcona zagadnieniom związanym z prawnymi oraz praktycznymi aspektami zarządzania danymi. Podczas sesji plenarnej swoimi doświadczeniami podzieliła się strona rządowa, a następnie głos zabrali naukowcy i praktycy.
Przedstawiciele resortu środowiska największy nacisk położyli na konieczność tworzenia i udostępniania trwałych, odnawialnych oraz weryfikowalnych informacji, których adresatami są samorządowcy, naukowcy, przedsiębiorcy i wszyscy pozostali obywatele. Inspirującą prezentację przedstawił też Hugo de Graaf z Komisji Europejskiej, który zwrócił uwagę na to, iż dostęp do informacji może odgrywać kluczową rolę w podejmowaniu świadomych decyzji konsumenckich. Podkreślił też, jak ważne jest upowszechnienie informacji dotyczących materiałów budowlanych, gdyż raz postawione budynki oddziałują na środowisko przez kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat. Głos zabrała także Katarzyna Biała z Europejskiej Agencji Środowiska, która pokazała obieg informacji i sposoby przetwarzania oraz udostępniania danych w ...