W amerykańskim Portland 100 domów czerpie energię z kanalizacji. Prąd wytwarzają 4 turbiny umieszczone w rurach. Projekt jest eksperymentem. Turbiny, które standardowo zasila woda z rzeki, zostały opracowane specjalnie pod kątem wykorzystania siły grawitacji ścieków. Urządzenia te są podłączone do generatorów, umieszczonych bezpośrednio nad rurą. Przepływające rurą ścieki wprawiają turbiny w ruch, dzięki czemu produkowany jest prąd.
Technologia znajduje zastosowanie w kanalizacji deszczowej, bowiem ścieki odprowadzane z amerykańskich domów, ze względu na dużą popularność młynków do mielenia odpadków w zlewach, są zbyt gęste. 
W zależności od przekroju rury, turbiny wymagają minimalnego przepływu od 1 do 5,6 m3 wody na sekundę. Turbina w rurze o przekroju 6000 mm generuje 18 kW, a w rurze 1500 mm ? 100 kW.
Instalacja w Portland rocznie generuje ok. 900 mWh, co oznacza energię wystarczającą dla ok. 100 amerykańskich lub ? jak zauważają pomysłodawcy ? 600 chińskich domów. Energię można też magazynować (w bateriach albo akumulatorach). 
Projekt wpisuje się w plan działań Portland na rzecz klimatu, ponieważ produkowana energia jest odnawialna, a sam proces wytwarzania nie szkodzi ekosystemowi.