W statystycznym ujęciu
Jak wyglądał rynek usług komunalnych w Polsce w 2011 r.? Jakie można zaobserwować tendencje zmian w tym obszarze działalności? Odpowiedzi na te pytania przedstawił Główny Urząd Statystyczny. Choć informacje zawarte w opracowaniu GUS-u pt. „Infrastruktura komunalna w 2011 r.” są niezwykle cenne, to jednak należy mieć na względzie fakt, że przekazywane do Urzędu dane z samorządów, instytucji i branżowych przedsiębiorstw nie zawsze są zgodne ze stanem faktycznym…
W publikacji oparto się na informacjach zawartych w sprawozdaniach statystycznych, które sporządziły podmioty prowadzące działalność w zakresie dostarczania wody i odbioru ścieków z gospodarstw domowych oraz zajmujące się zbieraniem odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych, unieszkodliwianiem odpadów komunalnych, recyklingiem, dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu sieciowego. Stąd też w opracowanie można znaleźć dane o urządzeniach i usługach komunalnych w zakresie gospodarki wodociągowo-kanalizacyjnej i odpadowej oraz energetyki i gazownictwa.
Na początek warto wskazać główne wnioski wynikające z publikacji: w stosunku do 2010 r. zwiększyła się sieć wodociągowa (o 2%) i kanalizacyjna (o ponad 9%). Spadła natomiast liczba zbiorników bezodpływowych, a o blisko 28% wzrosła ilość przydomowych oczyszczalni ścieków. Co ciekawe, zebrano też mniej odpadów (o 2,2%), a ...