W stronę neutralności klimatycznej
Z troski o klimat zrodziło się dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Idea ta obliguje do podejmowania działań redukujących emisję dwutlenku węgla w przemyśle, transporcie i energetyce, oraz pozwalających na zrównoważenie emisji, np. przez zwiększanie terenów zieleni.
Dwutlenek węgla to bezbarwny i bezzapachowy gaz, który w mikroskali powoduje zagrożenie dla zdrowia człowieka, a w ujęciu globalnym przyczynia się do zmian klimatu. Już w 2016 r. poziom CO2 wzrósł o 40% w porównaniu do XIX w. Dlatego zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery to jeden z głównych celów współczesnej ochrony środowiska. Sposobem na jego osiągnięcie jest m.in. zwiększenie efektywności energetycznej naszych domów, inwestowanie w odnawialne źródła energii i wymiana zatruwających powietrze źródeł ciepła. Jakie ogólnopolskie inicjatywy mogą pomóc w redukcji CO2 do atmosfery?
„Czyste powietrze”
Domowe kotły grzewcze są nie tylko emitorami dwutlenku węgla do atmosfery, ale powodują też powstawanie niskiej emisji. Polega ona na wprowadzaniu do powietrza zanieczyszczeń z kominów o wysokości do 40 m. Odpowiadają za to zwłaszcza lokalne kotłownie, opalane paliwami stałymi i ciężkim olejem opałowym oraz użytkowane przez mieszkańców przestarzałe lub niesprawne kotły grzewcze. Urządzenia te odznaczają się niską ...