Z troski o klimat zrodziło się dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Idea ta obliguje do podejmowania działań redukujących emisję dwutlenku węgla w przemyśle, transporcie i energetyce, oraz pozwalających na zrównoważenie emisji, np. przez zwiększanie terenów zieleni.

Dwutlenek węgla to bezbarwny i bezzapachowy gaz, który w mikroskali powoduje zagrożenie dla zdrowia człowieka, a w ujęciu globalnym przyczynia się do zmian klimatu. Już w 2016 r. poziom CO2 wzrósł o 40% w porównaniu do XIX w. Dlatego zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery to jeden z głównych celów współczesnej ochrony środowiska. Sposobem na jego osiągnięcie jest m.in. zwiększenie efektywności energetycznej naszych domów, inwestowanie w odnawialne źródła energii i wymiana zatruwających powietrze źródeł ciepła. Jakie ogólnopolskie inicjatywy mogą pomóc w redukcji CO2 do atmosfery?

„Czyste powietrze”

Domowe kotły grzewcze są nie tylko emitorami dwutlenku węgla do atmosfery, ale powodują też powstawanie niskiej emisji. Polega ona na wprowadzaniu do powietrza zanieczyszczeń z kominów o wysokości do 40 m. Odpowiadają za to zwłaszcza lokalne kotłownie, opalane paliwami stałymi i ciężkim olejem opałowym oraz użytkowane przez mieszkańców przestarzałe lub niesprawne kotły grzewcze. Urządzenia te odznaczają się niską ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?