Parki i inne tereny zieleni funkcjonują jako przyrodnicze enklawy, wspierające zrównoważony rozwój miejskich aglomeracji.

Współcześnie powstające parki tworzone są w silnie zurbanizowanym otoczeniu. Ich utrzymanie staje się coraz trudniejsze, gdyż trzeba się zmierzyć z postępującym zanieczyszczeniem powietrza, gleby i wody. Dlatego parkom stawiane są nowe wyzwania i docenia się ich rolę w procesie łagodzenia zmian klimatycznych.

Parc de Can Rigal w Barcelonie to inicjatywa zakrojona na szeroką skalę, której realizacja ma przynieść wiele korzyści miastu, a także jego mieszkańcom. Park obecnie zajmuje 19508 m2, ale to zaledwie element planowanego, rozległego 8-hektarowego terenu zieleni, który tworzony będzie w kolejnych latach. Park otwarto pod koniec 2012 r. i do dziś jest on postrzegany jako jeden z najbardziej nowoczesnych obiektów architektury krajobrazu w tym mieście. Znajduje się w obszarze metropolitalnym, na granicy Barcelony i gminy L?Hospitalet de Llobregat. Utworzenie go właśnie w tym rejonie, nieco zapomnianym i zaniedbanym, pozwoliło na wyrównanie szans mieszkańców pod względem dostępu do przestrzeni publicznych o wysokim standardzie.

Partycypacja społeczna

Jedną z kluczowych decyzji na drodze do osiągnięcia sukcesu okazało się uwzględnienie partycypacji społecznej na etapie projektowania parku. Władze obu sąsiadujących rejonów miejskich doszły do porozumienia i podjęły wspó...