W świecie funkii
Hosta to jedna z najpiękniejszych bylin, słynąca ze swych dekoracyjnych liści i długowieczności. W ostatnich latach coraz bardziej jest doceniana w przestrzeni miejskiej, gdzie może być wykorzystywana na wiele różnorodnych sposobów.
Hosty (funkie) tworzą rozety odziomkowych liści, których główne atuty to ogromna różnorodność i bogactwo kształtów. Mogą być lancetowate, jajowate, owalne czy sercowate, o brzegach gładkich lub falistych. Wiele odmian ma blaszkę liściową skręconą bądź nieckowato wygiętą, o mniej lub bardziej pomarszczonej fakturze. Niezwykle różnorodne jest też zabarwienie liści: od różnych odcieni zielonego, przez niebieskie, żółte, złotawe aż do białych. Niekiedy kolor pokrywa całą powierzchnię blaszki liściowej lub widać różnobarwne wzory (ciemne lub jasne marginesy, pasy i plamy). Dodatkowo zróżnicowana jest wielkość liści (od kilku do nawet 60 cm), a co za tym idzie ? wysokość całej rośliny, wynosząca od 7,5-15 cm do ok. 150 cm. Do zastosowań w zieleni miejskiej najlepiej nadają się odmiany średnie i duże. Dekoracyjne są też kwiaty funkii, pojawiające się od czerwca do września. Dzwonkowate lub trąbkowe, w różnych odcieniach fioletu lub bieli, u niektórych odmian pachnące, są zebrane w wyrastające ponad kępę liści kwiatostany.
Stanowisko
Hosty są roślinami długowiecznymi, odpornymi na mróz (strefa mrozoodporności 3-4), stosunkowo odpornymi na choroby oraz szkodniki i na jednym stanowisku mo...