Oleje rzepakowy czy słonecznikowy, wykorzystywane w obwodach hydraulicznych w postaci smaru płynnego lub smaru do silników, posiadają te same parametry techniczne co oleje mineralne, ale dodatkowo ulegają biodegradacji i odznaczają się bardzo niskim poziomem toksyczności. We Francji wzbudzają one zainteresowanie przedsiębiorstw robót leśnych, zakładów przemysłowych i rolników, ze względu na możliwość zastosowania ich do smarowania obwodów hydraulicznych, urządzeń do robót leśnych, pił łańcuchowych oraz silników dwusuwowych.

Firma Igol Industrie w środkowej Francji wytwarza oleje na bazie oleju rzepakowego lub słonecznikowego, przeznaczone głównie do smarowania pił łańcuchowych oraz wykorzystywania w siłownikach maszyn i systemach hydraulicznych sprzętu rolniczego i leśnego, maszyn budowlanych oraz urządzeń utrzymania terenów zielonych. Igol opracował projekt, który doprowadził do powstania całej gamy środków smarnych pochodzenia roślinnego, sprzedawanej obecnie pod nazwą Biolube. Korzystają na tym także producenci nasion oleistych, którzy poszukiwali dla swoich produktów nowych rynków zbytu.

Dość złożona technologia

Udało nam się opracować receptury na bazie olejów roślinnych, dostosowane do różnego typu zastosowań - wyjaśnia Bertrand Laborde, odpowiedzialny za badania i rozwój w firmie Igol Industrie. Obecnie, główne zastosowania to podnośniki i obwody hydrauliczne urządzeń wykorzystywanych w terenie, wszędzie tam, gdz...