W trosce o środowisko
Spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Koszalinie zakończyła realizację II etapu bardzo ważnego projektu regionalnego związanego z ochroną środowiska ? ?Gospodarowanie odpadami komunalnymi ? zagospodarowanie osadów pościekowych ? budowa węzła utylizacji osadów pościekowych w Oczyszczalni Ścieków w Jamnie?. Efektem ukończenia projektu i inwestycji będzie zagospodarowanie 17,5 tys. ton odpadów pościekowych, wytwarzanych przez mieszkańców Koszalina, Mścic i Świeszyna. Koszt inwestycji przekroczył 36 mln złotych. Zrealizowały ją dwie koszalińskie firmy: Infrabud oraz EkoWodrol. Wymienić należy również przedsiębiorstwa Krevox oraz Biprowod, które brały udział w przedsięwzięciu.
Pierwszy etap przedsięwzięcia spółka zakończyła już w 2010 r. Za 3,8 mln złotych wybudowała halę osadową o powierzchni 5224 m2. Rok później, we wrześniu 2011 r., uroczyście wmurowano akt erekcyjny pod budowę drugiego etapu przedsięwzięcia ? głównej części inwestycji. Po podpisaniu umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczęto budowę suszarni, w której osady są poddawane działaniu wysokich temperatur, a efektem ich przetwarzania termicznego jest całkowita zmiana charakteru osadu z formy płynnej do suchego granulatu, czterokrotne zmniejszenie objętości osadów, stworzenie odpadu bezwonnego i bezpiecznego pod względem bakteriologicznym. Taka postać osadu umożliwia jego zagospodarowania poprzez wykorzystanie jako surowca energetycznego, porównywalnego do kalorycznego węgla brunatnego.
Ważne wyzwanie
Zagospodarowanie osadów, zgodne z prawem wspólnotowym, postrzegane jest obecnie jako bardzo ważne wyzwanie, bezpośrednio związane z ochroną środowiska. Wdrażana w Koszalinie metoda spełnia wymogi przepisów unijnych i wskazania Krajowego Planu Gospodarki Odpadami (KPGO). ? Zrealizowanie tej inwestycji pozwala stwierdzić, że w Koszalinie nie tylko oczyszczamy ścieki, ale również w pełni decydujemy o tym, co dzieje się z osadami wytwarzanymi w naszym regionie. To kolejna inwestycja w ochronę środowiska naturalnego. Musimy przy tym pamiętać, że osad jest wysokoenergetycznym paliwem, aktualnie bardzo chętnie odbieranym m.in. przez ciepłownie i cementownie ? powiedział Janusz Łodziewski, prezes MWiK.
Z kolei dla prezydenta Koszalina, Piotra Jedlińskiego, inwestycja to zakończenie kolejnego ważnego etapu w rozwoju całej gospodarki komunalnej miasta. ? Ta inwestycja jest potwierdzeniem tego, że w Koszalinie bardzo poważnie podchodzimy do ekologii i dbamy o stan środowiska naturalnego. Co istotne, ceny wody w naszym mieście pozostają jednymi z najniższych w Polsce. Jak widać jest to trudne, ale dzięki owocnej współpracy, m.in. z Ministerstwem Środowiska i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki wodne, możliwe ? podkreślił prezydent Koszalina.
Istotnym elementem w procesie przygotowania tak dużej inwestycji była procedura pozyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a w następstwie decyzji o lokalizacji inwestycji. Proces ten wykazał, że przedsięwzięcie spełnia wszelkie warunki środowiskowe i nie stanowi zagrożenia dla środowiska. Wręcz przeciwnie ? zapewnia rozwiązanie poważnego problemu w gospodarce odpadami.
Projekt został zrealizowany zgodnie z planem, tj. w dwa lata. W ramach inwestycji powstały: budynek utylizacji osadów, estakada przenośnika ślimakowego, biofiltr dehydratorów i suszarni, stacja transformatorowa, sieci międzyobiektowe ? wodociąg, kanalizacja, gaz oraz drogi i place.
Podstawowe urządzenia zamontowane w węźle utylizacji osadów to dehydratory elektroosmotyczne (2 szt.).
Proces i przeznaczenie osadu
Proces głębokiego odwadniania prowadzony jest w dehydratorach elektroosmotycznych. W urządzeniu wykorzystuje się zjawisko przepływu ładunków elektrycznych pomiędzy elektrodami umieszczonymi na bębnie i gąsienicy. Osad kieruje się pomiędzy anodowy bęben i katodową gąsienicę, gdzie następuje oddzielenie cząsteczek wody od osadu za pomocą procesu elektroforezy. Proces suszenia odbywa się poprzez bezpośredni kontakt powietrza z osadem. Gorące powietrze o temperaturze ok. 150°C przepływa od góry przez osad i taśmę, usuwając z osadu wilgoć. Przepływ powietrza od góry do dołu powoduje dociskanie osadu do taśmy i pozwala uniknąć pylenia w instalacji. W celu zminimalizowania strat ciepła, większa część powietrza suszącego krąży w obiegu zamkniętym, a jedynie ok. 10% jest odprowadzane razem z nadmiarem wilgoci przez skraplacz do instalacji dezodoryzacji (biofiltr suszarni).
Wysuszony granulat spełnia wszystkie wymogi dotyczące przetworzonych osadów w technologiach zaawansowanych, zgodnie z Working Document on Sludge 3rd Draft. Granulat jest w pełni zhigienizowany i powinien utrzymać wymienione właściwości podczas magazynowania i transportu. Przewiduje się wykorzystanie przyrodnicze osadu i jako paliwa w spalarni lub cementowni.
Opracowanie: Redakcja