W walce o czyste powietrze
Zanieczyszczone powietrze to w miastach zmora dnia codziennego. Na szczęście mamy sprzymierzeńców w postaci roślin.
Zanieczyszczone powietrze to nie tylko kwestia kurzu wdzierającego się do mieszkań, ale problem dużo poważniejszy: szkodliwych, często rakotwórczych substancji, których nie widać gołym okiem, a które codziennie wdychamy.
Skąd bierze się zagrożenie? Jest coraz więcej samochodów, intensywnie pracują elektrownie, w których spalany jest węgiel, plagą pozostaje palenie w piecach i kominkach wszelkich śmieci, w tym tworzyw sztucznych, elementów zawierających kleje, pokrytych laminatem czy malowanych farbami i lakierami. Do atmosfery uwalniane są też produkty spalania benzyny, ropy, paliwa gazowego, węgla i drewna, wyziewy kominowe, pyły pochodzące z asfaltu, azbestu, startych opon, okładziny tarcz sprzęgłowych i klocków hamulcowych, a także ziarenka piasku, zarodniki i strzępki grzybów, bakterie oraz wirusy.
Prowadzone od lat badania wykazują bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka tzw. pyłu zawieszonego, w którym kumulują się te substancje. Plaga alergii, nowotworów czy chorób układu oddechowego ma związek właśnie z tym, że oddychamy powietrzem coraz bardziej zanieczyszczonym. Nie widzimy tego na co dzień, ale gdy pojawia się smog (zanieczyszczone powietrze połączone z mgłą) wiele osób ma problemy z oddychaniem.
Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus? Podobne artykuły |