Wagi są stosowane we wszystkich zakładach zajmujących się sortowaniem, przetwarzaniem czy unieszkodliwianiem odpadów.

Pierwszym procesem po wjeździe do sortowni, kompostowni lub na składowisko jest ważenie odpadów, niezbędne do określenia ich rzeczywistej masy.

Ilość odpadów stanowi podstawę do wyliczenia zarówno należnej opłaty za ich przyjęcie, jak i tzw. opłaty środowiskowej (w przypadku składowania odpadów), odprowadzanej na rachunek urzędu marszałkowskiego.

Natomiast w Regionalnych Instalacjach Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK-ach), obejmujących sortownie, instalacje wytwarzania paliw alternatywnych, kompostownie czy zakłady fermentacji, ważone są pozyskane surowce wtórne oraz produkty prowadzonych w nich procesów, takie jak paliwo alternatywne czy kompost przeznaczone na sprzedaż. Przed wywiezieniem na składowisko, należy zważyć także powstający w instalacji balast.

Ważenie dostępnych komponentów następuje również przy tworzeniu optymalnych mieszanek do przygotowania wsadu do kompostowania lub wytwarzania paliw alternatywnych.

Zintegrowany system danych

W nowoczesnych zakładach zagospodarowania odpadów funkcjonuje często kilka wag. Można je połączyć w jeden spójny system, integrujący dane. Takie rozwiązanie dla czterech różnych wag jest stosowane z powodzeniem od 2012 r. w Zakładzie Utylizacji Odpadów (ZUO) w Myślenicach.

Codzienna identyfikacja masy do...