Wałbrzych miastem o dużym potencjale
Przyjęcie i wdrażanie Gminnego Programu Rewitalizacji Wałbrzycha na lata 2016-2025 stało się przyczynkiem do całościowej przebudowy polityki przestrzennej miasta i radykalnego przedefiniowania potrzeb i możliwości rozwojowych.
Pod względem ludności Wałbrzych jest drugim co do wielkości ośrodkiem miejskim w województwie dolnośląskim, natomiast pod względem powierzchni ? trzecim. Miasto w wyniku szeregu przemian administracyjnych i gospodarczych utraciło funkcję ośrodka wojewódzkiego, którą pełniło w latach 1975-1999. W związku z niekorzystnymi procesami społeczno-ekonomicznymi, jakie miały miejsce po okresie transformacji społecznej, i z trudnościami z dostosowaniem się lokalnej ludności do nowych realiów podjęto szereg działań ukierunkowanych na aktywizację mieszkańców oraz na stworzenie nowych perspektyw rozwojowych.
Nowa polityka rozwoju przestrzennego
Próbę zdiagnozowania i wskazania kierunków rozwoju głównych obszarów problemowych podjęto przy opracowaniu Gminnego Programu Rewitalizacji Wałbrzycha na lata 2016-2025. Wyznaczone zostały w nim podobszary rewitalizacji, dla których określono główne problemy związane z zagospodarowaniem, strukturą ludności i ich potencjałem.
Zasadniczym czynnikiem wpływającym na zrównoważony rozwój miast jest zagospodarowanie przestrzenne obszarów, które winno następować w taki sposób, aby rozwój przestrzenny wynikał z korelacji czynników społecznych, gospodarczyc...