Działania prowadzone w ramach programu edukacyjnego Fundacji Nasza Ziemia i Vattenfall Heat Poland „Klimat dla Ziemi, ciepło dla Warszawy”, poświęconego zmianom klimatu idą pełną parą.
Z okazji Światowego Dnia Ziemi 23 kwietnia br. nastąpiła inauguracja kampanii informacyjnej pt. „Chrońmy klimat w Warszawie!”, na której realizację złożą się dwa etapy. Pierwszy, już zakończony, stanowiła ekspozycja wystawy, którą można było oglądać w hali głównej Dworca Centralnego na przełomie kwietnia i maja. W maju rozpoczęła się realizacja drugiego etapu, w ramach którego 18 banerów z ekologicznym przesłaniem trafiło do warszawskich urzędów dzielnic, które zostały ustawione przy wejściach do Wydziałów Obsługi Mieszkańców.
Kampania promuje „10 zwyczajów Wawka, ekologicznego mieszkańca Warszawy” podpowiadających, jak jednocześnie dbać o klimat i o swoje miasto. Wawek, przedstawiając swoje codzienne proekologiczne zwyczaje, takie jak wyłączanie urządzeń w trybie stand-by, prowadzenie segregacji odpadów, kupowanie lokalnych produktów, korzystanie z komunikacji publicznej i kolejowej, tłumaczy pozytywne konsekwencje, jakie wynikają dla klimatu i Warszawy z takiego zachowania.
Równolegle z kampanią „Chrońmy klimat w Warszawie!” prowadzonych jest pięć autorskich projektów edukacyjnych, realizowanych w ramach III edycji konkursu grantowego „Szkoła z klimatem”. Przyjrzyjmy się, co piątce laureatów konkursu, a konkretnie pedagogom i ich podopiecznym, udało się do tej pory osiągnąć dla dobra klimatu.
Do projektu Szkoły Podstawowej nr 275 włączyły się także inne placówki z terenu dzielnicy. Dla uczniów szkół podstawowych oraz ich nauczycieli odbyły się warsztaty pt. „Czy zmiany klimatu mogą być zagrożeniem dla ludzkości?” oraz debata „Zielone światło dla słońca i wiatru”, poświęcona odnawialnym źródłom energii.
Dzięki projektowi Europejskiego Przedszkola Ekologicznego Baby City w placówce zaczął działać Patrol Ekologiczny i wykonano ,,Kodeks opiekunów przyrody’’. Ogłoszono ogólnopolski przedszkolny konkurs plastyczny „Na ratunek Ziemi”. Łącznie wzięły w nim udział 22 przedszkola z całej Polski, które nadesłały 75 prac w technice płaskiej oraz rzeźby.
W Gimnazjum nr 118 z Wesołej trwa realizacja dzielnicowego konkursu „Klimat w Twoich rękach”. Zrealizowane zostały dwa zadania konkursowe: na najlepszy projekt elektronicznej ekogazetki i na najciekawszy projekt ekologicznej doniczki.
Szkoła Podstawowa nr 4 z dużym zaangażowaniem zbiera makulaturę i puszki aluminiowe, a dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup sprzętu i roślin do ogrodu szkolnego, w którym rozpoczęto pierwsze prace porządkowe.
W Zespole Szkół Architektoniczno-Budowlanych i Licealnych odbyły się warsztaty międzyprzedmiotowe „Co to znaczy czyste powietrze?”, w ramach których uczniowie wykonali zaprojektowane przez siebie doświadczenia symulujące zjawiska decydujące o klimacie Ziemi. Odwiedzili także Laboratorium Słoneczne, gdzie uczestniczyli w zajęciach na temat roli energii słonecznej i możliwości jej wykorzystania.
 
 
Marta Kałużyńska,
Fundacja Nasza Ziemia