W malowniczej miejscowości Solina w woj. podkarpackim w połowie lipca odbyły się warsztaty dla dziennikarzy na temat problemów związanych z realizacją przez Polskę europejskiego pakietu energetycznego 3×20.
Szkolenie było doskonałą okazją do zapoznania się z najważniejszymi problemami polskiej energetyki, najnowszymi technologiami wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz uwarunkowaniami społecznymi, gospodarczymi i środowiskowymi realizacji inwestycji w energetyce wodnej i wiatrowej. Wzięli w nim udział przedstawiciele redakcji prasowych („Gazeta Prawna”, „Przyroda Polska”, „Czysta Energia”, „Dziennik”, „Gazeta Sądowa”, „Nowe Życie Gospodarcze”, „Biznes i Ekologia”), telewizyjnych (TVP Rzeszów, TV BIZNES) oraz portalu internetowego Wirtualny Nowy Przemysł. Gościem specjalnym warsztatów była gwiazda polskiej estrady, Michał Wiśniewski.
Pierwszego dnia uczestnicy wyjazdu odwiedzili park wiatrowy położony na wierzchowinie zrekultywowanego zwałowiska zewnętrznego KWB Bełchatów w Kamieńsku. Inwestycja ta została zrealizowana przez członka PIGEO, Elektrownię Wiatrową Kamieńsk.
Następnego dnia warsztatów, na terenie Elektrowni Wodnej Solina-Myczkowce, w budynku położonym u stóp potężnej, betonowej zapory o wysokości 82 metrów, odbyło się seminarium, podczas którego szczegółowo omówiony został rynek hydroenergetyki i energetyki wiatrowej w Polsce. Przedstawiono również informacje m.in. na temat przyczyn i skutków zmian klimatu w Polsce, a także unijnych programów badawczych dotyczących energetyki wiatrowej.
Po części merytorycznej uczestnicy warsztatów udali się na zwiedzanie Elektrowni Wodnej Solina-Myczkowce. Złożyli również wizytę w Centrum Informacyjnym Energetyki Odnawialnej, gdzie odbył się pokaz filmu dokumentalnego o budowie zapory.
Organizatorzy zadbali o to, by oprócz rzetelnej wiedzy dostarczyć gościom również nieco rozrywki. Rejs po Jeziorze Solińskim oraz wieczorne spotkania przy ognisku na wyspie Polańczyk z pewnością na długo pozostaną w ich pamięci.
Warsztaty dla dziennikarzy zrealizowano dzięki hojności sponsorów, którymi byli: Glen Dimplex Polska, ZEW Solina-Myczkowce, Elektrownia Wiatrowa Kamieńsk, Energetyka Wiatrowa Galicja, AOS Agencja Ochrony Środowiska, Energia Eco, Orion Gdynia, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Gamar, Stowarzyszenie Energii Odnawialnej oraz PIGEO.
Organizatorami warsztatów byli: PIGEO i SEO.

Spotkania i opinie

Przedstawiciele Zarządu PIGEO wzięli udział w spotkaniu w Urzędzie Regulacji Energetyki z prezesem URE, L. Juchniewiczem i z wiceprezesem, W. Wójcikiem. Omówiono problemy i propozycje zgłoszone przez Izbę, mające na celu uzdrowienie procesu uzyskiwania warunków przyłączenia do sieci dla elektrowni wiatrowych.
Na przygotowanej przez PIGEO liście najważniejszych utrudnień znalazły się kwestie związane m.in. ze zbyt długim okresem czasu, na jaki zawierane są obecnie umowy przyłączeniowe, z przedłużaniem wydanych warunków przyłączenia czy z dopuszczalnym obciążeniem linii przesyłowych 110 kV. Ponadto zwrócono uwagę na problemy pierwszeństwa w kolejce o wydanie warunków w przypadku zwolnienia się mocy, spowodowanego wygaśnięciem warunków wydanych innemu podmiotowi.
W podsumowaniu spotkania prezes URE stwierdził, że popiera starania PIGEO i że Urząd, którym kieruje, będzie w swoich bieżących działaniach starał się sprzyjać rozwiązaniom ułatwiającym uzyskiwanie warunków przyłączenia do sieci dla projektów wiatrowych, które są dobrze przygotowane i mają szansę na właściwą realizację. Jednocześnie przedstawiciele URE przyznali, że Urząd nie dysponuje narzędziami ani kompetencjami, które pozwoliłyby na systemowe rozwiązanie problemów przyłączania farm wiatrowych do KSE. Ich zdaniem, w obecnym stanie prawnym jedynym sposobem na szybką poprawę sytuacji jest wypracowanie przez środowisko energetyki wiatrowej z właściwymi operatorami sieci zasad “dobrych praktyk” w zakresie wydawania warunków przyłączenia dla farm wiatrowych.
PIGEO podejmie rozmowy z właściwymi operatorami na ten temat. Zwróci się także do Ministerstwa Gospodarki o przygotowanie zmian prawnych, które pozwolą na uporządkowanie zasad przyłączania farm wiatrowych do KSE.
Ponadto PIGEO podjęła dyskusję z przedstawicielami Ministerstw: Gospodarki, Środowiska oraz Rozwoju Regionalnego w sprawie zasad udzielania pomocy publicznej na działania związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Po serii konsultacji z właściwymi przedstawicielami poszczególnych resortów Izba wystosowała stanowisko, w którym opowiada się za utrzymaniem dla tego typu projektów zasad pomocy regionalnej, określonych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 26 kwietnia 2007 r. zmieniającego rozporządzenia w sprawie ustanowienia programu pomocowego w zakresie regionalnej pomocy publicznej na niektóre inwestycje w ochronie środowiska. Tym samym PIGEO nie podzieliła wstępnego stanowiska MG, zmierzającego do objęcia projektów OZE zasadami pomocy horyzontalnej.
Objęcie projektów z zakresu OZE pomocą horyzontalną może, zdaniem PIGEO, spowodować, iż wartość dopuszczalnej pomocy nie będzie mogła być wyższa niż 5% kosztów realizacji projektu. Ponadto w związku ze zmianami wytycznych UE dotyczących pomocy horyzontalnej może dojść do sytuacji, w której w newralgicznym momencie dla procesu przyznawania pomocy w ramach X Priorytetu PO IiŚ, tj. na przełomie 2007/2008 r., brak będzie aktualnego programu pomocowego. Również konieczność notyfikacji przez KE każdego projektu o wartości powyżej 25 mln euro i kwocie pomocy przekraczającej 5 mln euro spowoduje znaczące (nawet powyżej roku) wydłużenie procedury przyznawania dotacji na inwestycje. Izba zaproponowała także nowy model wyliczania kosztów kwalifikowanych dla projektów dotyczących wykorzystania OZE. Jest on zgodny z wytycznymi UE, ale w większym stopniu niż dotychczasowy uwzględnia specyfikę produkcji zielonej energii.


Justyna Jarych
PIGEO