Dla realizacji projektów demonstracyjnych wybrano cztery przedsiębiorstwa z czterech branż/sektorów gospodarki, w których istnieje jeden z większych, niezrealizowany potencjał oszczędnościowy, związany z użytkowaniem energii elektrycznej w napędach elektrycznych, a ponadto wybór tych branż daje duże możliwości na powtarzalność wdrożeń tego typu.

Są to następujące sektory – ciepłownictwo, reprezentowane przez Ciepłownię Rydułtowy, zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków, projekt wdrażany w Zakładzie Wodociągów i Usług Komunalnych EKOWOD w Namysłowie, górnictwo i kopalnictwo, a także przemysł chemiczny, gdzie trwają przygotowania do realizacji projektów.
Główne zadania dla wdrożeń demonstracyjnych to pokazanie korzyści technicznych i ekonomicznych ze stosowania efektywnych energetycznie napędów elektrycznych, upowszechnianie zdobytych informacji oraz doświadczeń dla tego typu przedsięwzięć i zwiększenie świadomości wśród użytkowników napędów elektrycznych na temat energooszczędnych technologii.
Oferowane wsparcie ze strony Programu PEMP dla przedsiębiorstwa wdrażającego projekt demonstracyjny obejmuje współpracę w zdefiniowaniu zakresu projektu, opracowanie specyfikacji przetargowych, pomoc wsparcie w negocjacjach z wykonawcami, ustalanie zasad monitorowania efektów energetycznych i prowadzenie monitoringu oraz wsparcie finansowe w postaci atrakcyjnej pożyczki (dla pierwszych projektów demonstracyjnych oprocentowanie 0%) i promocję projektu. ...