Szybki rozwój przemysłu w krajach azjatyckich oraz zmiany w rolnictwie krajów zachodnich skłaniają do nowego podejścia do gospodarki energetycznej na obszarach wiejskich1. Trzeba też pamiętać o perspektywie wyczerpania zasobów kopalnych, a także o wpływie rosnącego zużycia energii na środowisko naturalne.

W bieżącym stuleciu należy oczekiwać ewolucji w kierunku gospodarki opartej na zastosowaniu energii pochodzącej z biomasy, której głównymi dostarczycielami będą rolnictwo i leśnictwo2. Biomasa jest źródłem energii najściślej związanym z rolnictwem. Ponadto uprawa roślin energetycznych sprzyja ochronie gleby i wód. Rośliny te zapobiegają erozji wodnej w znacznie większym stopniu niż tradycyjne rośliny uprawne3.
Nowe rozwiązania w zakresie gospodarki energetycznej muszą być przyjazne środowisku, akceptowane przez społeczeństwo, a związane z nimi koszty jednostkowe powinny być niższe w porównaniu z kosztami zastosowania paliw pochodzących ze źródeł kopalnych4.
Wyniki prowadzonych w różnych krajach badań z tego zakresu nie zawsze są jednoznaczne. Według Pimentela skumulowane nakłady energii na produkcję etanolu, a w mniejszym stopniu biodesla, przewyższają wartość opałową uzyskiwanych paliw5. Jednak wyniki badań prowadzonych w Tajlandii nie potwierdzają tej opinii6. Pimentel wskazuje też na negatywne dla środowiska naturalnego skutki produkcji etanolu5, 7. Także badacze belgij...