Warto przeczytać
„Cztery pory roku w ogrodzie”,
Marta Rybarczyk,
Wydawnictwo Dragon
Ogrody stanowią wizytówkę domów, miast oraz dzielnic. Ich pielęgnacja nie jest sztuką łatwą, ale może przynieść wiele satysfakcji i radości. Niniejsza książka pozwoli czytelnikom pozyskać fachową wiedzę na temat zakładania i pielęgnowania zieleńców. Publikację podzielono na siedem rozdziałów, w których poruszono kwestie m.in. doboru roślin, ich nawożenia, pielęgnacji w poszczególnych porach roku, gospodarowania kompostem oraz rozmnażania wegetatywnego i generatywnego. W książce można również znaleźć informacje na temat oczek wodnych, skalniaków, ogrodowych bonsai oraz roślin, które nadają się do tego typu rozwiązań. Ciekawym działem jest miniprzegląd światowych zieleńców, w którym można przyjrzeć się japońskim, chińskim, angielskim i francuskim pomysłom na aranżacje ogrodów.
„Barwy w ogrodzie”,
Bogdan Plomin,
WydawnictwoArkady
Właściwe zestawienie barw może być kluczem do pięknego ogrodu. Kolory wywołują określone reakcje. Jedne nastrajają pozytywnie, pobudzają do działania, inne – wprowadzają harmonijny nastrój, niepokoją, a czasem nawet denerwują. Przy projektowaniu ogrodów planowanie ich kolorystyki jest jednym z ważniejszych zadań, ale nie najłatwiejszym. Bogdan Plomin stara się znaleźć odpowiedzi na pytania: w jaki sposób wyczarować krajobraz pełen barw, który nie będzie męczył wzroku i umysłu swoją pstrokacizną oraz czy nie będzie zbyt nudno, gdy w ogrodzie ograniczymy się do ulubionej barwy? Autor książki analizuje różne stylistyki – od minimalizmu po feerię kolorów, od formalnej elegancji po sielską prostotę. Publikacja dostarczy czytelnikowi wielu inspiracji i podpowie kilka sprawdzonych, a przy tym ciekawych rozwiązań.
„Ustawa o ochronie przyrody. Komentarz”,
Wojciech Radecki,
Wydawnictwo Difin
Komentarz do ustawy o ochronie przyrody kierowany jest do wszystkich osób, którym losy ojczystej przyrody nie są obojętne, szczególnie natomiast do organów, służb i działaczy zajmujących się ochroną przyrody. Sama ustawa, która należy do najważniejszych aktów prawnych z dziedziny ochrony środowiska, może przysparzać wielu kłopotów przy jej pojmowaniu i stosowaniu. Problemy wynikać mogą nie tylko z niejednoznacznych i dopuszczających wielość interpretacji przepisów, ale także z wielorakich powiązań z prawem międzynarodowym, unijnym oraz prawem leśnym, łowieckim, rybackim, karnym i cywilnym, a przede wszystkim z wielokrotnych nowelizacji samej ustawy. Wojciech Radecki przekazuje czytelnikom trzecie wydanie komentarza, który obejmuje kolejne przepisy ustawy opatrzone uwagami interpretacyjnymi. Autor przytacza przy tym kilkadziesiąt aktów wykonawczych.
„Geografia urbanistyczna”,
red. naukowa Stanisław Liszewski,
Wydawnictwo Naukowe PWN
Praca porządkuje dotychczasową wiedzę w zakresie geografii osadnictwa. Została opracowana z myślą o możliwości jej wykorzystania w działalności urbanistycznej. Publikacja przydatna będzie przede wszystkim dla studentów interesujących się zagadnieniami miejskimi (geografią, gospodarką przestrzenną, socjologią, ekonomią, architekturą), a także dla praktyków urbanistów i planistów przestrzennych. Interdyscyplinarny podręcznik obejmuje zarówno tematykę badawczą geografii miast, klimatologii, geografii społecznej, geodemografii, historii urbanistyki, jak i wiedzę praktyczną, dotyczącą fizjografii urbanistycznej, inwentaryzacji urbanistycznej oraz waloryzacji i wyceny nieruchomości miejskich. Treści przedstawiane są w formie wykładów, rozpoczynających się zarysem zawartości oraz słowami kluczowymi, wskazującymi na zasadniczy nurt badawczy. Na zakończenie każdego opracowania autorzy zamieścili repetytorium oraz listę prac, stanowiących literaturę obowiązkową oraz uzupełniającą.