?Udokumentowana historia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu?

A. Łukasiewicz, Sz. Łukasiewicz

Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk

Ta napisana z wielką pasją i zaangażowaniem książka zabiera nas w historyczną podróż po poznańskim ogrodzie botanicznym. Publikacja zawiera siedem artykułów, których uszeregowanie wynika z istoty omawianych zagadnień. Po przedstawieniu dziejów ogrodu opisano przebieg badań i dydaktykę na poziomie uniwersyteckim. ? Sukces ma wielu ojców, dlatego za swój obowiązek uważałem zamieszczenie podziękowań dla osób, z którymi współtworzyłem Ogród Botaniczny UAM od 1951 do 2000 roku ? zaznacza w przedmowie prof. dr hab. Aleksander Łukasiewicz. Dzięki książce można się też dowiedzieć, jak przez wiele lat starano się o budowę pawilonu ekspozycyjno-dydaktycznego. Opisano również ogrom prac związanych z budową alpinarium oraz działania na rzecz pozyskania największego przetransportowanego przez człowieka głazu narzutowego w Polsce. Monografię kończy recenzja jednej z publikacji o Ogrodzie Botanicznym UAM-u. Całość została okraszono fotografiami, pochodzącymi głównie z prywatnego archiwum autora.

 

?Polska. Najpiękniejsze. Najciekawsze. Najcenniejsze?

Praca zbiorowa

MULTICO Oficyna Wydawnicza

Autorzy albumu zapraszają do pasjonującej podróży po Polsce tradycyjnej i nowoczesnej, pięknej oraz gościnnej. Książka przedstawia wyjątkowe i unikalne skarby naszego kraju, m.in. najwspanialsze zamki i pałace, miasta, malownicze miasteczka, uzdrowiska i wyniosłe klasztory. Dzięki publikacji można poznać perły przyrody i krajobrazu, lasy, puszcze i żyjące w nich dzikie zwierzęta. W świadomości Polaków najgłębiej zakorzenił się podział kraju na wielkie regiony historyczne. Dlatego też autorzy zdecydowali się na przekazanie treści w działach: Pomorze; Warmia i Mazury; Podlasie, Polesie i Suwalszczyzna; Wielkopolska, Kujawy i Ziemia Lubuska; Mazowsze i Polska Środkowa; Śląsk i Sudety; Małopolska i Karpaty. Wszystkie opisy występują zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

 

?Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew. Rośliny egzotyczne?

Praca zbiorowa

Wydawnictwo Vesper

To już kolejna odsłona popularnych ?kolorowanek dla dorosłych?. Tym razem można zmierzyć się z detalami roślin egzotycznych, których ilustracje zaczerpnięto z archiwum ?Curtis?s Botanical Magazine? ? najstarszego i najbardziej szanowanego czasopisma botanicznego, wydawanego przez Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew w Wielkiej Brytanii. Książka do kolorowania zawiera 44 unikalne akwarele wraz z czarno-białymi litografiami, dzięki którym pasjonaci będą mogli rozwijać swoje zdolności malarskie. Tworzone w ten sposób obrazy pozwalają dostrzec bogactwo szczegółów, barw i odcieni roślin w ich naturalnym środowisku. To również inspiracja do odkrywania różnorodności form botanicznych. Ta wyjątkowa skarbnica ilustracji zapewni długie godziny rozrywki każdemu miłośnikowi przyrody.