?Kup i zapomnij?, taką zasadę wyznawali do niedawna zarządcy placów zabaw. Na szczęście można zaobserwować dużą poprawę w podejściu do bezpieczeństwa  eksploatacji. Czasami sprowadza się to tylko do przeprowadzania rocznych przeglądów i konserwacji, jednak coraz częściej utrzymanie placów zabaw przebiega wzorcowo, zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 1176-7:2009 ?Bezpieczeństwo placów zabaw i nawierzchnie. Wytyczne instalowania, kontroli, konserwacji i eksploatacji?.

Prawo budowlane czy norma? Jedno i drugie. Urządzenia placów zabaw, jako elementy małej architektury są obiektami budowlanymi. Główny inspektor nadzoru budowlanego i Ministerstwo Infrastruktury wielokrotnie wskazywali, że w przypadku placów zabaw zaleca się stosowanie do zapisów wieloczęściowej normy PN-EN 1176. Z punktu widzenia Prawa budowlanego norma stanowi wiedzę techniczną, wg której należy projektować, budować i utrzymywać obiekty. Na taką potrzebę wskazywał także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydając w 2008 r. poradnik ?Bezpieczne place zabaw?, który jest nieodpłatnie dostępny w Internecie. Zalecenia odnośnie utrzymania placów zabaw zapisane są przede wszystkim w siódmej części normy PN-EN 1176.

 W Prawie budowlanym kluczowym zapisem jest wskazanie, że obiekty budowlane są przekazywane do użytkowania razem z instrukcjami (art. 60). Producent urzą...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?

css.php