Na skrawek terenu sprowadzano wodę, dookoła wznoszono mur, a pośrodku budowano kiosk, sadzono drzewa i kwiaty ? tak ożywał fragment pustyni i tak powstawały wielkie arcydzieła ludzkiego geniuszu twórczego: perskie ogrody.

Od ponad 2 tysięcy lat ogród perski przetrwał praktycznie w niezmienionej postaci, odzwierciedlając założenia kultury, filozofii, religii i symboliki Wschodu. Podczas podróży po Iranie każdy turysta ? nie tylko architekt krajobrazu ? powinien odwiedzić perski ogród, aby poznać ideę, na której opierają się niemal wszystkie dziedziny sztuki na Bliskim Wschodzie. Odniesienia do ogrodów znajdujemy tam w literaturze, poezji, muzyce, kaligrafii, a także w projektowaniu tekstyliów. Na terytorium Iranu istnieją zarówno współczesne, jak i historyczne tereny zieleni, stworzone wg kanonu ogrodu perskiego. Za najważniejsze można uznać dziewięć założeń, które w 2011 r. zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Perła światowego ogrodnictwa

Isfahan to obecnie tłoczne, ponad milionowe miasto, które w czasie ramadanu jest wyludnione i spokojne. W samym centrum, w sąsiedztwie głównego placu, znajduje się jedna z pereł światowego ogrodnictwa: Ogród Czterdziestu Kolumn. Właściwie jest on częścią większego kompleksu Jahan Nama, który kiedyś łączył główną ulicę miasta Chacharbagh z parkami po obu jej stronach i centralnym placem miejskim Naqsh-e Jahan. Z czasem kompleks został jednak znacznie zred...