?O.G.R.Ó.D. Olśniewające Grządki i Rabatki Ówczesne i Dzisiejsze?

E. Kołaczyńska                                                   

Wydawnictwo Dwie siostry

Pięknie ilustrowana przez Adama Wójcickiego książka, to kolejna odsłona cyklu S.E.R.I.A., która wbrew pozorom jest dedykowana nie tylko dzieciom. Najnowsza publikacja w innowatorski sposób przedstawia czterdzieści dwa niesamowite ogrody z całego świata i z różnych epok. We wszystkich opisach uwzględniono oryginalne nazwy, daty powstania i lokalizacje. Wśród przykładów znajdują się ogród latający, podwodny, kieszonkowy, kosmiczny, kamienny, trujący, a nawet składany czy pionowy. Czytelnicy dowiedzą się nie tylko o muzeum drzew i fabryce pnączy, zielonej plaży i polu światła, ale także o kwietnym tunelu i kaktusowym łożu. Dzięki temu każdy będzie mógł zrozumieć, że wyobraźnia architektów krajobrazu nie zna granic. O działalności tej grupy zawodowej można przeczytać już we wstępie: Ogrody mogą mieć rozmaite formy i funkcje, a to, jak wyglądają i do czego służą, zależy od osób zajmujących się ich projektowaniem. Te osoby to architekci krajobrazu. Aby kimś takim zostać, trzeba najpierw poznać całą masę roślin, bo wypada wiedzieć, które spodobają się nie tylko właścicielowi ogrodu, ale również pszczołom, motylom i ptakom. Trzeba też nauczyć się, jak i z czego zbudować ławkę, ścieżkę czy niewielki staw, oraz zdobyć wiedzę o środowisku. Mieć głowę pełną pomysłów, a do tego jeszcze potrafić rysować, żeby móc przenieść wymyśloną koncepcję ogrodu na papier lub do komputera.

 

?Poradnik ogrodnika. Rośliny w pojemnikach?

M. Mazik

Wydawnictwo Dragon

Kolejna z broszur z serii ?Poradnik ogrodnika? stanowi kompendium podstawowych informacji na temat uprawy roślin w różnego rodzaju donicach. W ostatnim czasie ogrody w pojemnikach zyskują coraz większą popularność, okazuje się bowiem, że w donicach można uprawiać niemal wszystko: kwiaty, zioła, warzywa, krzewy, iglaki, a nawet dorodne drzewa. Nie każdy ma dom z działką, na której mógłby umieścić wymarzone rośliny. Nie w każdym miejscu w przestrzeni miasta można (z różnych powodów) sadzić rośliny w gruncie. Z pomocą przychodzą pojemniki i rośliny nadające się do takiej uprawy. Trzeba pamiętać, iż zieleń w donicach wymaga nieco większej uwagi niż ta uprawiana w gruncie. I o tym właśnie traktuje publikacja ? zawiera najważniejsze informacje dotyczące wyboru odpowiedniego pojemnika, podłoża, a także uprawy najpopularniejszych gatunków.

 

?Encyklopedia małego ogrodu?

A. Wilson

Wydawnictwo Publicat

Książka porusza kwestie prywatności oraz efektywnego zagospodarowania niedużej przestrzeni. Jak zaznacza jej autor: Zawarte w niej wskazówki ułatwią sprecyzowanie potrzeb i oczekiwań dotyczących ogrodu, a także praktyczny dobór roślin. Dzięki tej książce nauczymy się spoglądać na rabaty okiem projektanta i ilościowo określać to, czym dysponujemy. Bogato ilustrowany poradnik ma pozwolić ukierunkować nasze marzenia i ambicje oraz nadać im realny kształt. Porady przydadzą się zarówno we wstępnej fazie tworzenia projektu, jak i na etapie doboru odpowiednich materiałów oraz gatunków roślin. Dołączone informacje na temat pielęgnacji mają ułatwić zadbanie o właściwy rozwój ogrodu. W publikacji zaprezentowano ogrody w różnych stylach: wiejskim, modernistycznym, miejskim, formalnym, japońskim i konceptualistycznym. Zestawiono niebanalne pomysły na ogródki na dachach, ogrody zimowe i letnie domki. Oprócz tego autor pokusił się m.in. o podanie sprytnych sposobów na przechowywanie potrzebnych w ogrodzie narzędzi.