Węgiel filarem bezpieczeństwa energetycznego
Węgiel filarem bezpieczeństwa energetycznego
Z Pawłem Sałkiem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska, pełnomocnikiem rządu ds. polityki klimatycznej, rozmawia Magdalena Lipiecka.
Porozumienie paryskie jest uzgodnieniem globalnym, uwzględniającym specyfikę każdego z krajów. Umożliwia wszystkim jego stronom wybranie sposobu redukowania emisji. Jaka będzie polska droga do realizacji tego celu?
W porozumieniu paryskim, dzięki staraniom polskiej delegacji pod przewodnictwem prof. Jana Szyszki, ministra środowiska, pojawił się zapis o możliwości zmniejszania koncentracji CO2 w atmosferze przez bilansowanie tych emisji przez lasy. Badania naukowe dowodzą, że dzięki odpowiedniej inżynierii leśnej można zwiększyć zdolność lasów do pochłaniania dwutlenku węgla. I właśnie ta koncepcja, tzw. leśnych gospodarstw węglowych, jest jednym z naszych sposobów na realizację zobowiązań wynikających z porozumienia paryskiego. Oprócz tego resort środowiska stawia na nowe, bardziej efektywne technologie spalania.
Zatrzymanie wzrostu średniej temperatury powierzchni Ziemi poniżej 2°C, a szczególnie 1,5°C, będzie bardzo trudne. Poważne podejście do tak ambitnego planu oznaczałoby znaczne ograniczenie użytkowania elektrowni węglowych i pojazdów napędzanych paliwami kopalnianymi. W jaki sposób Polska, w kontekście planowanych i budowanych elektrowni węglowych, chce pogodzić te sprzeczności?...