Podczas sierpniowego posiedzenia Zarządu ZMP zostało sporządzone stanowisko Związku wobec ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Oprotestowano w nim fakt podpisania ustawy przez prezydenta bez zbadania zgodności części jej rozstrzygnięć z przepisami konstytucyjnymi. Wadliwość dokumentu potwierdzają wyroki Trybunału Konstytucyjnego (orzeczenie z 20 listopada 1996 r., sygn. akt: K. 27/95 oraz orzeczenie z 20 lutego 2002 r., sygn. akt: K. 39/00).
Zarząd ZMP nie sprzeciwia się idei uwłaszczenia działkowiczów, jednak chce, by było ono przeprowadzone po łącznym spełnieniu dwóch warunków. Po pierwsze, uwłaszczenie może dotyczyć wyłącznie stałych ogrodów działkowych, po zweryfikowaniu ich lokalizacji przez rady miast i gmin oraz usankcjonowaniu tych decyzji w obowiązujących planach zagospodarowania przestrzennego (do czego jest potrzebne odpowiednie vacatio legis). Po drugie zaś, uwłaszczenie może nastąpić wyłącznie na rzecz osób fizycznych (działkowców), a nie jednego z ich dobrowolnych związków.
Jednocześnie w swoim stanowisku Zarząd podkreślił, że obowiązujące dotąd przepisy zapewniały działkowiczom dostateczną ochronę zarówno co do obowiązku wyznaczenia nowych ogrodów w przypadku likwidacji dotychczasowych, jak i w zakresie odszkodowań za naniesienia i nasadzenia w dotychczasowych miejscach. Grunty ogrodów działkowych były własnością publiczną (gminną). Zdaniem Związku, zamierzone zmiany ustawowe powinny być przeprowadzone w zgodzie z zasadami konstytucyjnymi.
W...