WHO: Konieczne są dalsze badania nad mikroplastikami!
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia mikroplastik znajduje się wszędzie ? nawet w jedzeniu, powietrzu i w wodzie pitnej. W raporcie wydanym 22 sierpnia br. WHO podkreśla konieczność dalszych, bardziej szczegółowych badań nad wpływem mikroplastików na nasze zdrowie.
? W oparciu o nasze ograniczone informacje, mikroplastiki w wodzie pitnej nie wydają się stanowić zagrożenia dla zdrowia na obecnym poziomie, ale konieczne są dalsze analizy. Musimy także powstrzymać wzrost zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na całym świecie ? mówi dr Maria Neira z WHO.
Światowej Organizacji Zdrowia zaleca dostawcom wody pitnej i organom regulacyjnym priorytetowe traktowanie usuwania drobnoustrojów chorobotwórczych i chemikaliów, o których wiadomo, że stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. Ma to podwójną korzyść: systemy oczyszczania ścieków i wody, które oczyszczają z fekaliów i chemikaliów, są również skuteczne w usuwaniu mikroplastików. Oczyszczanie ścieków może usunąć ponad 90% mikroplastików ze ścieków, przy czym najlepsze efekty uzyskuje się za pomocą trzystopniowego oczyszczania, takiego jak filtracja.