Ustawa o OZE została przyjęta i wkrótce stanie się obowiązującym prawem. Jest to bardzo istotny akt prawny nie tylko dla polskiej gospodarki, ale i dla zwykłego obywatela.

Ustawa składa się z 223 artykułów, zmienia też kilka innych ustaw, m.in. ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawę Prawo energetyczne, o giełdach towarowych, o dozorze technicznym, ustawę Prawo ochrony środowiska, ustawę Prawo zamówień publicznych oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.

Choć ustawa o OZE ma 12 rozdziałów, to najważniejsze regulacje zawarto w rozdziale 4, dotyczącym mechanizmów i instrumentów wsparcia rozwoju energii odnawialnej. W trakcie procesu legislacyjnego kwestie te budziły najwięcej emocji i były szczególnie krytycznie oceniane przez wszystkich obywateli. Rozdział ten był też najbardziej wymagający z punktu widzenia wypracowania ostatecznego modelu systemu wsparcia i przyjęcia rozwiązań prawnych. Ustawa zawiera zasady funkcjonowania małych i dużych przedsiębiorstw, jak też określa możliwości rozwoju tzw. energetyki obywatelskiej. Ustawa definiuje, czym jest mikroinstalacja, a czym mała instalacja. Mikroinstalacja to instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż  40 kW przyłączona do sieci  elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 120 kW. Mała instalacja to instalacja o ł...