Zmiany klimatyczne, rosnące ceny energii oraz napięte budżety jednostek publicznych to wybrane czynniki powodujące, że poprawa sprawności energetycznej oraz racjonalne wykorzystanie energii stają się priorytetem w planach na przyszłość. To wyzwania, którym muszą stawić czoła podmioty zajmujące się gospodarką wodną i ściekową.
Z jednej strony, sektor gospodarki wodno-ściekowej jest odbiorcą energii elektrycznej, z drugiej zaś – ma swój udział w produkcji energii ze źródeł odnawialnych, z biogazu powstającego w oczyszczalniach ścieków oraz ze spalania osadów ściekowych w instalacjach termicznego przekształcania.
Dlatego Niemieckie Stowarzyszenie Gospodarki Wodnej, Inżynierii Sanitarnej i Odpadów (Deutsche Vereinigung für Wasserwirtschaft, Abwasser und Abfall) zleciło analizę potencjału energetycznego obiektów należących do segmentu wodno-ściekowego w Niemczech. Badania te zostały dofinansowane przez Niemiecką Fundację Ochrony Środowiska (Deutsche Bundesstiftung Umwelt – DBU)1. Ich wyniki pokazują, że w dalszej perspektywie w stosunku do stanu z 2000 r. produkcja energii w instalacjach oczyszczania ścieków może zostać potrojona. Niezależnie bowiem od własnego zapotrzebowania na energię, obiekty te mogą mieć znaczący udział w produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Patrząc na możliwości optymalizacji energetycznej instalacji oczyszczania ścieków, ...