Wielkopolskie myślenie o biopaliwach
i Gospodarki Żywnościowej w Urzędzie Marszałkowskim
Województwa Wielkopolskiego, rozmawia Urszula Wojciechowska
Podczas szerokiej dyskusji nad opracowanym przez Ministerstwo Rolnictwa projektem ustawy biopaliwowej dyr. Andrzej Bobrowski prezentował nieco odmienną koncepcję i wiążącą się z nią technologię pozyskiwania biopaliwa, którą nazwał: „z pola do dystrybutora”. Zostanie ona przybliżona w poniższej rozmowie.
Przy znacznych dziś nadwyżkach żywności rolnicy szukają innych źródeł dochodów z posiadanych areałów. Jednym z nich może być uprawa rzepaku z przeznaczeniem do produkcji biopaliw. Jakie są możliwości pozyskiwania rzepaku na ten cel w samej Wielkopolsce?
Powierzchnia zasiewów rzepaku w ubiegłym roku wynosiła tu 64 tys. ha i stanowiła 4% struktury zasiewów (w całym kraju jest to 3%). Zebrano około 182 tys. ton ziarna. Bilansując potencjalne możliwości produkcji rzepaku w przyszłości, można obsiać rzepakiem 189 tys. hektarów, co przy średnim plonie 3 tony z hektara daje produkcję 567 tys. ton. Ten optymistyczny szacunek należy skorygować o doświadczenia krajów UE, np. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytani, uprawia się od 7% do 10% struktury zasiewów, pomimo pomocy finansowej udzielonej przez rządy narodowe. Podsumowując, na najbliższe lata możemy szacować ...