Polski rząd nie jest ostatecznie zdecydowany, na jakich doświadczeniach oprzeć rozwój termicznego przetwarzania odpadów ? skandynawskich, niemieckich, francuskich czy bardziej egzotycznych, pozaeuropejskich. Tymczasem może się okazać, że ostatnia szansa w zakresie pozyskania z UE środków finansowych na rozbudowę infrastruktury w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko nie zostanie w pełni wykorzystana.

Od kilkunastu lat skandynawskie rozwiązania w zakresie gospodarki odpadami są podziwiane na całym świecie. Głównym tego powodem jest postrzeganie zagadnień ochrony środowiska w sposób kompleksowy i systemowy, gdyż każde stosowane tam rozwiązanie ? poza tym, że generuje koszty ? może okazać się potencjalnym źródłem dochodów.

Model skandynawski a model polski

Mimo kolosalnych zmian na lepsze w polskiej gospodarce odpadami po wejściu do Unii Europejskiej nadal szeroko rozumiany problem termicznego przetwarzania odpadów w procesie produkcji ciepła i energii elektrycznej nie jest ostatecznie i poprawnie zdefiniowany.

Wprowadzony od 1 stycznia br. zakaz składowania odpadów, których wartość kaloryczna przekracza 6 MJ/kg suchej masy, narzuca warunki niemożliwe do spełnienia w skali kraju w obecnych realiach, co spędza sen z oczu osobom odpowiedzialnym za gospodarkę odpadami i zmusza do poszukiwania rozwiązań nie zawsze zgodnych z obowiązującym prawem. 

Przygotowane z opóźnien...