Skuteczne rozwiązanie problemu zagospodarowania krajowych komunalnych osadów ściekowych postrzegane jest za tak samo istotne, jak efektywne i zgodne z prawem wspólnotowym rozwiązanie problemu oczyszczania ścieków komunalnych. Współczesne komunalne osady ściekowe, a już na pewno te z terenu dużych aglomeracji, są mocno skażone, głównie metalami ciężkimi. Wykazują przy tym także istotne zagrożenie sanitarne.

Stąd też wybór metody zagospodarowania tak zanieczyszczonych osadów jest mocno ograniczony i sprowadza się najczęściej do ich suszenia oraz termicznego przekształcania. Rozpoczęte w wielu krajowych aglomeracjach inwestycje czy aktualnie toczące się postępowania przetargowe, związane z modernizacją obiektów gospodarki ściekowo-osadowej, wyraźnie ten trend potwierdzają. Tego rodzaju metoda przeróbki osadów, idąc za wskazaniami KPGO 2010, bardzo dynamicznie rozwija się i zaczyna wypierać dotychczas stosowane tradycyjne metody zagospodarowania osadów, oparte głównie na ich składowaniu oraz rolniczym bądź przyrodniczym wykorzystaniu.
O ile można wskazać już kilka ukończonych lub daleko zaawansowanych projektów nowoczesnych instalacji osuszania osadów, których dotąd nie było w krajowych systemach zagospodarowania osadów, to jak na razie instalacji termicznego przekształcania komunalnych osadów ściekowych niemal nie ma. W krajach UE pracuje ich ok. 701. Tylko w Niemczech wymienić można 72 aglomeracje, w których metodami termicznymi – poprzez...