Wdrożenie postanowień Dyrektywy Rady 91/271/EWG z 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych jest jednym z najdroższych i najtrudniejszych wyzwań, jakie stoją przed państwami członkowskimi w zakresie ochrony środowiska. Dokument ten dotyczy zbierania, oczyszczania i odprowadzania ścieków komunalnych, a także oczyszczania i zrzutu ścieków z niektórych sektorów przemysłowych, a jego celem nadrzędnym jest ochrona środowiska wodnego przed niekorzystnymi skutkami tych zrzutów.

Wprowadzenie na początku lat 90. dyrektywy 91/271/EWG spowodowało zaostrzenie wymagań dotyczących oczyszczania ścieków, a co za tym idzie wzrost ilości wytwarzanych osadów ściekowych. W zakresie gospodarki osadowej art. 14 dyrektywy wskazuje na odpowiednie odprowadzanie osadów z procesów oczyszczania ścieków w sposób zapewniający ograniczenie do minimum niekorzystnych skutków przemieszczania tych osadów do środowiska.
W ramach wdrażania postanowień dyrektywy 91/271/EWG Polska uzyskała okresy przejściowe sięgające 2015 r., które zostały zapisane w Traktacie o Akcesji Polski do Unii Europejskiej. Realizacja wdrażania wymagań dyrektywy przebiegać będzie etapowo, zgodnie z celami pośrednimi, które zawarto w Traktacie Akcesyjnym. Ostatni etap wdrożenia przewidziano na koniec 2015 r. Okres przejściowy na dostosowanie oczyszczalni zakładów sektorów przemysłu rolno-spożywczego do wymogów dyrektywy trwać będzie do dnia 31 grudnia 2010 r.

Założenia KPOŚK
W ce...