Osady ściekowe są odpadem i powinny podlegać w pierwszej kolejności redukcji ilości, a następnie usuwaniu, wykorzystaniu lub unieszkodliwianiu. Dla osadów ściekowych powstających na terenie dużych aglomeracji jedną z metod jest suszenie i termiczne przekształcanie w specjalnie do tego zaprojektowanych oraz zbudowanych instalacjach, będących w pełni bezpiecznymi dla środowiska i dla zdrowia osób mieszkających w rejonie ich lokalizacji.

W Polsce podstawowym aktem prawnym dotyczącym gospodarki odpadami jest Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, która weszła w życie 1 października 2001 r. (DzU nr 62, poz. 628, z późn. zm.).
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie już od kilku lat podejmowało starania w celu rozwiązania problemu osadów ściekowych. Odwadnianie mechaniczne osadów po procesie fermentacji zostało wdrożone w 1993 r. po uruchomieniu kompletnej stacji do odwadniania osadu na prasach taśmowo-kątowych. Była to w tym czasie jedna z pierwszych w Polsce tak dużych instalacji uruchomionych w oczyszczalni komunalnej.
Zmiany w technologii oczyszczania ścieków pod kątem usuwania biogenów to zainstalowanie zagęszczarek osadu nadmiernego oraz wyłączenie OBF w ramach programu redukcji uciążliwości zapachowej wywołały problemy z fermentacją i odwadnianiem. Z jednej strony stwierdzono dalszą poprawę hydrauliki gospodarki osadowej, wzrost zagęszczenia osadu surowego i nadmiernego, wyłączono nawet z eksploatacji jedną komorę fermentacy...