Wodociągi Miejskie w Radomiu od ponad dziesięciu lat poszukiwały najlepszego docelowego rozwiązania problemu gospodarki osadowej. Codziennie w oczyszczalni ścieków w Radomiu powstaje ok. 90 ton osadu po mechanicznym odwodnieniu. Miasto od wielu lat jest dużym ośrodkiem przemysłu garbarskiego.

Na terenie komunalnej oczyszczalni ścieków znajduje się chemiczna oczyszczalnia ścieków chromowych, ale część ścieków z przemysłu garbarskiego wciąż trafia do kanalizacji sanitarnej. W efekcie osad ściekowy po odwodnieniu zawiera duże ilości chromu.
Uznano, iż wykorzystanie rolnicze, przyrodnicze, czy też kompostowanie nie są rozwiązaniami docelowymi, zwłaszcza w świetle zaostrzających się przepisów.
Poszukiwano możliwości współspalania odwodnionego osadu w elektrociepłowniach i cementowniach, ale nie dawały one pewności utylizacji osadu w okresie co najmniej 15-20 lat, a ponadto stwarzały wiele problemów technicznych.
Ostatecznie uznano, iż najlepszym rozwiązaniem będzie termiczna utylizacja osadów na terenie oczyszczalni. Dla ilości osadów odwodnionych mechanicznie, wynoszącej blisko 100 ton dziennie, taka instalacja ma sens ekonomiczny. Ponadto proces utylizacji osadów ściekowych zostaje przeprowadzony w miejscu ich powstawania jako ostatni etap procesu oczyszczanie ścieków.

Etapowa utylizacja
Postanowiono, iż proces termicznej utylizacji osadu zostanie podzielony na dwa etapy.
I etap to wysuszenie mechanicznie odwodnionego osadu...