Jest taki zakład w Polsce, którego nazwa budziła do niedawna olbrzymie kontrowersje. Szeroka dyskusja, obawy przed nowym, spowodowane niedoinformowaniem, doprowadziły w efekcie do zrealizowania w stolicy przedsięwzięcia, które dziś - w dobie stowarzyszenia Polski z Unią Europejską - może być przykładem nowatorskiego spojrzenia na sprawy zintegrowanego systemu gospodarki odpadami.
ZUSOK – bo o nim mowa, jest unikalnym - w skali europejskiej - zakładem, który - w aspekcie braku jednolitej polityki pod kątem segregacji, selektywnej zbiórki surowców wtórnych - został przystosowany do kompleksowego przetwarzania odpadów komunalnych optymalnymi - dla poszczególnych frakcji odpadowych - metodami.


Zastosowano tu sprawdzoną i powszechnie stosowaną na świecie, najtańszą metodę rusztowego spalania wyizolowanych frakcji odpadowych o walorach paliwowych. W świetle ustawy o odpadach z 27 kwietnia 2001 r. (DzU nr 62, poz. 628) oraz Rozporządzenia Ministra Środowiska z 30 lipca 2001 r. w sprawie wprowadzania do powietrza substancji zanieczyszczających z procesów technologicznych i operacji technicznych (DzU nr 87, poz. 957) oraz Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 21 marca 2002 r. w sprawie wymagań dotyczących prowadzenia procesu termicznego przekształcania odpadów (DzU nr 37, poz. 339), zakład wyposażono w instalacje do odzysku energetycznego oraz wszelkie urządzenia, wymagane prawem dla bezpiecznego prowadzenia procesu spalania.

Skuteczność po...