Własność prywatna: model brytyjski
Wielka Brytania pod koniec lat osiemdziesiątych XX w. przeprowadziła szeroką prywatyzację firm wodociągowych, dlatego łączenie funkcji operatora z prywatną własnością akcji lub udziałów nazywane jest powszechnie modelem brytyjskim. W Polsce inwestorzy prywatni zaledwie w kilku miastach są współwłaścicielami spółek wodociągowo-kanalizacyjnych.
Komisja Europejska w wydanych w 2003 r. „Wytycznych dla udanych projektów partnerstwa publiczno-prywatnego” do tzw. tradycyjnych form partnerstwa, podobnie jak umowy dzierżawy i kontrakty na usługi, zalicza także prywatyzację pełną i częściową.
Prywatyzacja pełna
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) z Tarnowskich Gór jest jedynym przykładem pełnej prywatyzacji w polskim sektorze wodno-ściekowym. W innych przypadkach udziały należące do prywatnych partnerów są mniejszościowe. Pod koniec 2001 r. udziały w PWiK kupiła grupa Vivendi (obecnie Veolia). Stroną umowy jest należąca do grupy firma Compagnie Générale des Eaux Spółka Akcyjno-Komandytowa. Od kilku lat działa ona w Polsce pod marką Veolia Woda. Początkowo posiadała pakiet obejmujący 33,85% udziałów, a po dwukrotnym podniesieniu kapitału (w 2002 i 2003 r.) – pakiet większościowy. Podniesienie kapitału nastąpiło o kwotę zbliżoną do wartości transakcji kupna ud...