Programy, które mają za zadanie utrzymanie zrównoważonej gospodarki wodnej coraz częściej konkurują z tradycyjnymi rozwiązaniami. Jednym z takich programów jest LID, który kształtuje otwarte systemy gospodarowania wodą opadową.

Woda jest niezbędna do życia każdemu żywemu organizmowi, dlatego racjonalna gospodarka wodna stała się jednym z priorytetów zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z „Programem Działań na XXI wiek” (ang. Agenda 21), przyjętym na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 r. Najwięcej programów na rzecz zrównoważonej gospodarki wodnej powstaje w Stanach Zjednoczonych. Jednym z nich jest LID (ang. Low Impact Development) wprowadzony w 1990 r. w Prince George’s County w stanie Maryland przez Departament Zasobów Środowiskowych (ang. Department of Environmental Resources). Początkowo był to program ochrony stosowany jedynie w Maryland. Jego zasady opisywał podręcznik wydany w 1998 r. W 2000 r. LID był stosowany już na szczeblu centralnym. Od 2002 r. LID stał się podstawą dla wielu programów i strategii ogólnokrajowych na całym świecie.
 
Co to jest LID?
LID – to planowanie przyjazne środowisku, odznaczające się niskim destrukcyjnym wpływem na warunki miejscowe. Głównym założeniem tego programu jest kształtowanie otoczenia zgodnie z zasadami obowiązującymi w naturze,...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?