Woda w mieście to już nie tylko zbędny w nim deszcz, którego pozbywamy się jak najszybciej za pomocą kanalizacji burzowej, ani rzeka odcięta pionowymi, betonowymi ścianami nabrzeży czy tysiące litrów coraz cenniejszej wody pitnej, przelewanych w otwartych obiegach, pełniących funkcje dekoracyjnych zbiorników.

 Współczesne, zrównoważone oblicze wody w mieście powinno być jak jezioro w oazie na pustyni ? gdzie uważny obserwator może się wiele nauczyć od ludzi, dla których woda jest cenniejsza niż złoto. Dla nas myślenie o wykorzystaniu wody w krajobrazach miejskich, które kreujemy lub rewitalizujemy, to dostrzeganie wielu jej oblicz, tworzenie miejsc ważnych ? także społecznie ? bezpiecznych i zwiększających świadomość wartości wody. Artykuł ten nie będzie stanowił analizy możliwych rozwiązań, lecz ma na celu wskazanie drogi, prowadzącej do zrównoważonego, społecznie odpowiedzialnego, nowoczesnego ujęcia roli wody w mieście na przykładach realizacji z kraju i z perspektywy praktyka.

Człowiek a woda

Warto skoncentrować się na wodzie będącej częścią przestrzeni publicznej ?ukształtowanej? przez człowieka, stanowiącej tworzywo dla architektów i architektów krajobrazu, ale przede wszystkim na podejściu do jej wykorzystania i na rozważnym gospodarowaniu jej zasobami. O różnorodnym stosunku do tematu napisano już setki stron, nas jednak interesuje przede wszystkim ludzki wymiar wody w mieście. Istnieją liczne...