Wodociągi w Unii Europejskiej: bieżące zagadnienia
W lutym odbyło się pierwsze w tym roku i ostatnie w tej kadencji posiedzenie Komisji ds. Wody (EU1). W czerwcu planowane są wybory prezydenta EurEau oraz szefów komisji i członków prezydium. Najbliższe tygodnie będą więc czasem podsumowań, ale i planowania na następne lata.
Spotkanie komisji EU1 dotyczyło spraw najistotniejszych w życiu europejskiej branży wod-kan. Są one jak zwykle związane z unijną legislacją, planowanymi zmianami oraz prowadzonymi przez Komisję Europejską pracami. Posiedzenie było więc kolejną okazją do omówienia tematów, które wpływają na funkcjonowanie wodociągów w Unii Europejskiej.
Tematyka benchmarkingu i zbierania porównywalnych danych jest wciąż aktualna i mimo że wzbudza wiele emocji, branża w większości dostrzega konieczność porządkowania dotyczących jej informacji. Benchmarking wymaga bowiem zbierania wielu danych liczbowych i, co najważniejsze, usystematyzowania ich oraz porównywania. Trzeba więc mieć pewność, że są one porównywalne. Tym razem zdecydowano, że nie będą to klasyczne dane liczbowe, ale informacje ograniczone do wybranych w komisjach kwestii. Członkowie proponują więc trzy tematy. Pierwszy to straty wody. Jest to tematyka poruszana ostatnio coraz częściej przez Komisję Europejską. Dotyczy kontroli strat oraz efektywnego wykorzystania wody. Nie chodzi tu jednak o precyzyjne liczby, ale raczej o wskazanie pewnych tendencji, podanie przykładów wskazujących, czy jest to lokalny problem wodociąg...