Dziękuję za ciekawe uwagi i uzupełnienia mojego artykułu. Ponieważ jednak tak naprawdę tylko dwa spośród wymienionych przez mojego adwersarza problemów odnoszą się stricte do niego, pozwolę sobie odpowiedzieć tylko na nie.
Przez zastosowanie rachunku ekonomicznego rozumiem sprawdzenie, czy przy istniejącej, czyli planowanej cenie wody i wodomierzy inwestycja w wodomierz wyższej klasy zwróci się w czasie jego użytkowania. Dobór mniejszej średnicy wodomierza opiera się na wynikach kilkutygodniowych serii pomiarów sekundowych rzeczywistych rozbiorów wody, mierzonych przepływomierzem elektromagnetycznym w kilkunastu budynkach o różnej liczbie zasilanych mieszkań. Chwilowe przepływy sekundowe, rzędu 15 m3/h, notowane były dopiero dla liczby zasilanych mieszkań wyższej niż 200, przy lokalnym podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo analizowane były wyniki pomiarów chwilowych przepływów z 17 pompowni lokalnych dla dni maksymalnych rozbiorów – w porównaniu z rozbiorami dla „zwykłych” dni maksymalne przepływy są większe o ok. 20%, co praktycznie wyklucza możliwość wystąpienia przepływów rzędu qmax dla wodomierza.
Wodomierze o qn = 3,5 i 6 m3/h od 2001 r. są stosowane w PWiK w Gliwicach do opomiarowania budynków wielorodzinnych. Nie otrzymujemy sygnałów o niedoborach ciśnienia, które musiałyby nastąpić w wypadku pracy wodomierza w okolicach jego qmax i stracie ciśnienia na wodomierzu 100 kPa.
...