Odpady – problem do zagospodarowania

Kolejną edycję bezpłatnych szkoleń pt. „Obowiązek odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych – zagadnienia teoretyczne i praktyczna realizacja” zorganizował Polski System Recyklingu O. O. Spotkania dedykowane przedsiębiorcom, samorządowcom i liderom lokalnych społeczności poruszały tematy obowiązujących przepisów prawa, przygotowywanych regulacji prawnych oraz ich praktycznej realizacji. Jesienny cykl szkoleń objął Warszawę, Poznań i Katowice. Eksperci z Ministerstwa Środowiska, instytucji samorządowych, lokalnych operatorów komunalnych oraz PSR przestawiali obowiązujące i projektowane regulacje prawne w obszarze gospodarowania odpadami opakowaniowymi i poużytkowymi. Uczestnikom szkoleń przybliżono istotę działalności i rolę organizacji odzysku, jak również wpływ działań proekologicznych na wizerunek firmy w otoczeniu biznesowym i społecznym. Przedsiębiorcy mieli także możliwość zapoznania się z zasadami sprawozdawczości w zakresie realizacji ustawowego obowiązku odzysku i recyklingu.
 
Drugie Życie Elektrośmieci – konkurs
 
Rusza trzecia edycja ogólnopolskiego konkursu „Drugie Życie Elektrośmieci”. Do zadań konkursowych należeć będzie m.in.: stworzenie zespołu, wspólne przeanalizowanie problemów, jakimi we współczesnym świecie są gwałtownie rosnące ilości odpadów, takich jak zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE) oraz baterie. Zespoły konkursowe zostaną poproszone o ocenienie istniejących systemów zbiórki ZSEE i baterii w miejscowości, z której pochodzi zespół, a ostatnim etapem zmagań będzie organizacja zbiórki tych odpadów. Na najlepsze zespoły czekają liczne i cenne nagrody. Więcej informacji o konkursie oraz regulamin znaleźć można na stronie konkursu www.drugiezycieelektrosmieci.pl oraz na stronie Europejskiej Platformy Recyklingu – www.erppolska.pl.
 
Polacy chcą oddać odpady gminom

Zdecydowana większość Polaków popiera przejęcie obowiązków odbioru i zagospodarowania odpadów przez samorządy – tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ponadto 90% ankietowanych uznaje, że zaśmiecony krajobraz Polski to problem. Jednocześnie niemal co trzecia osoba (30%) przyznaje, że nie uiszcza opłat za wywóz odpadów, a co piąta (24%) nie wie, jaka jest jej wysokość. Prawie wszyscy Polacy chcą surowych kar za zaśmiecanie środowiska naturalnego (96%). Aż 82% Polaków zgadza się na przejęcie obowiązku odbioru i zagospodarowania odpadów przez władze samorządowe w zamian za stałą opłatę pobieraną od każdego mieszkańca. 86% pytanych wskazuje, że obowiązkiem samorządów jest skuteczniejsza kontrola firm wywożących i przetwarzających odpady. Dotychczasowe działania gmin, jeśli chodzi o gospodarkę odpadami są przez respondentów oceniane w sposób raczej zadowalający (39%). To, co wymaga poprawy, to głównie zbyt mała liczba pojemników na odpady selektywne (24%), koszy na odpady oraz zbyt rzadki wywóz śmieci (10%). Dane pochodzą z badania poziomu akceptacji społecznej dla zmian proponowanych w Ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, przeprowadzonego w październiku 2010 r. przez Instytut Badania Opinii Homo Homini na próbie 1000 dorosłych osób reprezentujących gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie i metropolie.

Forum Gospodarcze Metali Nieżelaznych

W Krakowie w dniach 4-5 listopada ub.r. odbyło się VI Forum Gospodarcze Metali Nieżelaznych, zorganizowane przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych, Izbę Gospodarczą Metali Nieżelaznych i Recyklingu oraz Instytut Metali Nieżelaznych. Tematyka Forum dotyczyła perspektyw i problemów rozwoju przemysłu metali nieżelaznych. Referaty, dyskusja i analiza istniejącej sytuacji przemysłu metali nieżelaznych stały się podstawą do sformułowania szeregu wniosków, w tym m.in. dotyczących recyklingu. „Recykling, przerób złomów i odpadów należy do najbardziej rentownych i rozwojowych form działalności przemysłu metali nieżelaznych w skali całej Unii Europejskiej. W związku z tym należy przyśpieszyć realizację projektów związanych z recyklingiem w odniesieniu do wszelkiego rodzaju złomów i surowców wtórnych, w tym takich jak złomy elektroniczne i elektryczne, zużyte bateryjki, telefony komórkowe i inne, tym bardziej że rośnie konkurencja w skali globalnej w tzw. obszarze urban mining” – brzmi jeden z nich.
 
Odwraczanie

Zdezelowane wraki samochodów zalegają na polskich drogach, parkingach czy w lasach. Ze zjawiskiem tym chce walczyć Europejskie Centrum Ochrony Środowiska – organizatorzy kampanii ekologicznej „Odwraczamy Polskę”, którzy rozpoczęli swoją akcję na Śląsku. – Poprzez kampanię chcemy zwrócić uwagę posiadaczy wraków, miłośników przyrody i właścicieli samochodów, którzy mają problem ze znalezieniem miejsca parkingowego na fakt, że warto oddać zużyty samochód do stacji demontażu i zarobić na tym kilkaset złotych – mówią organizatorzy. Rzeczywiście, wśród najczęściej wymienianych powodów, dla których nie oddaje się starego auta do demontażu, wskazuje się niewiedzę. Właściciele myślą, że będą ponosić koszty związane z recyklingiem. – Nic bardziej mylnego. Nie dość, że nie będą płacić, to jeszcze dostaną za to pieniądze. Problem transportu również nie powinien spędzać snu z powiek właścicieli wraków, gdyż zapewniamy darmowy transport takich pojazdów – uspokajają organizatorzy. W Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zarejestrowanych jest 24 mln pojazdów. W 2009 r. polisy OC wykupiono jedynie dla ok. 16 mln aut. Reszta latami stoi porzucona na osiedlowych parkingach i w centrach miast. – Spora część z nich jest również nielegalnie demontowana, a pozyskane w ten sposób części i złom są sprzedawane na czarnym rynku – mówi Przemysław Oleś z firmy Olmet, stacji demontażu ze Śląska. W samochodach występuje duża ilość substancji, które stanowią zagrożenie dla środowiska. – Chałupnicza rozbiórka samochodów, dokonywana w tysiącach domorosłych warsztatów na terenie całego kraju, to działania katastrofalne. Brak reakcji grozi trwałym skażeniem środowiska – przekonuje Krzysztof Masiuk z Europejskiego Centrum Ochrony Środowiska.

Płońsk: „…z natury segreguję!”

Szkoła Podstawowa nr 3 im. S. Wyspiańskiego w Płońsku 3 grudnia 2010 r. gościła tłumy dzieci podczas finału akcji edukacji ekologicznej „…z natury segreguję!”. Przedszkolaki i uczniowie płońskich szkół podstawowych przez dwa tygodnie zebrali ponad tysiąc czterysta 60-litrowych worków posegregowanych odpadów. W konkursie zbiórki selektywnej zwyciężyło Przedszkole nr 3. Akcja dla najmłodszych „…z natury segreguję!” jest elementem projektu „W Trosce o Naturę”, opracowanego i realizowanego przez Polski System Recyklingu O. O. od 2002 r. W jej trakcie dzieci zebrały blisko 9 ton odpadów opakowaniowych (6500 kg szkła, 1580 kg papieru i 645 kg plastiku). Na finałowej imprezie rozstrzygnięto także konkursy towarzyszące: fotograficzny i plastyczny. Łącznie nagrody odebrało ponad 150 dzieci i 15 nauczycieli. – Zaangażowanie się w akcję nie tylko dzieci, ale całych rodzin, pokazuje wzrost zainteresowania problemem segregacji odpadów w środowiskach lokalnych. Zaczynamy sobie uświadamiać, że przy niewielkim wysiłku możemy poprawić stan środowiska, zmniejszając liczbę odpadów na składowiskach poprzez segregację oraz umożliwienie ich wtórnego wykorzystania – mówi Katarzyna Kawczyńska, koordynator projektu.

Dotacje na odpady

Ministerstwo Środowiska, jako Instytucja Pośrednicząca dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, ogłosiło nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie z Funduszu Spójności projektów w ramach Priorytetu II – Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi. Konkurs dotyczy m.in. Działania 2.1 – „Kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi, ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych”. Wnioski można składać do 14 lutego 2011 r. do NFOŚiGW w Warszawie (dla projektów o szacowanej wartości powyżej 25 mln euro) lub do właściwego dla danego województwa WFOŚiGW (dla projektów o szacowanej wartości poniżej 25 mln euro). Wsparcie będą mogły uzyskać projekty obejmujące kompleksowe systemy gospodarowania odpadami komunalnymi, w tym m.in. dotyczące budowy: punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, instalacji umożliwiających przygotowanie odpadów do procesów odzysku, w tym recyklingu, w szczególności demontażu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz instalacji do unieszkodliwiania odpadów komunalnych w procesach innych niż składowanie. Poziom współfinansowania projektów wynosi maksymalnie 85% wartości wydatków kwalifikowanych. Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu to 30 mln euro. Resort środowiska nie wyklucza jednak zwiększenia tej kwoty.
 

Na podstawie: materiały prasowe, www.drugiezycieelektrosmieci.pl, www.mos.gov.pl, odwraczamy.pl, psr.pl, tarnow.pl, wtrosceonature.com opracował Maciej Morze