Wokół odpadów
Elbląskie Dni Recyklingu
Wydarzenie to, co roku przyciąga setki mieszkańców Elbląga, którzy przychodzą w jednym celu ? aby odpady wymienić na sadzonki drzew i krzewów.
VI Elbląskie Dni Recyklingu (17-18 maja 2013 r.), podobnie jak poprzednie edycje, miały formę festynu. Zasada była prosta, mieszkańcy przynosili wysegregowane odpady, tj. zużyte baterie, makulaturę, puszki aluminiowe, opakowania z tworzyw sztucznych, szklane, po płynnej żywności i napojach oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W zamian otrzymywali punkty (w tym przypadku ZUO-tówki) i wymieniali je na kwiaty, drzewka i krzewy oraz drobne upominki w postaci różnego rodzaju gadżetów.
Czas oczekiwania na oddanie odpadów umilały występy artystyczne uczniów elbląskich przedszkoli i szkół podstawowych oraz pokazy taneczne. Organizatorzy przewidzieli również konkursy z nagrodami dla zgromadzonej przed sceną publiczności. Oczywiście wszystkie atrakcje nawiązywały do tematyki segregacji odpadów i recyklingu.
W tym roku frekwencja na Elbląskich Dniach Recyklingu (EDR) była równie imponująca jak w latach poprzednich. Jednak ilość zebranych odpadów nieco się zmniejszyła. Mimo to organizatorzy imprezy nie traktują tego jako porażki, wręcz przeciwnie. Cały wysiłek włożony w edukację ekologiczną dzieci z placówek oświatowych oraz wszelkiego rodzaju akcje informacyjne dla mieszkańców miasta i gmin ościennych w końcu przyniosły wymierne efekty w postaci codziennego nawyku segregowania odpadów.
Festyn zakończył się wynikiem 20 840 kg zebranych odpadów (29 532 kg*). Wśród nich znajdowały się: makulatura 8033 kg (12 700 kg*), zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny 7200 kg (9070 kg*), szkło opakowaniowe 1780 kg (2500*), butelki PET 716 kg (1480 kg), puszki aluminiowe 160 kg (300 kg*), zużyte baterie 577 kg (726 kg*), nakrętki z tworzywa 2364 kg (2688 kg*) oraz kartoniki po napojach 10 kg (68 kg*).
? Cała akcja związana z organizacja Elbląskich Dni Recyklingu została przeprowadzona sprawnie i przy dużym zaangażowaniu pracowników zakładu. W efekcie mogliśmy uczestniczyć w bardzo ciekawym i pouczającym wydarzeniu. Przybyli przedstawiciele każdej grupy wiekowej ? od najmłodszych obywateli po seniorów. Widok całych rodzin angażujących się w tego typu akcje napawa optymizmem ? tak skomentował przebieg wydarzeń dyrektor Zakładu Utylizacji Odpadów Marian Wojtkowski. ? Zachęcam do podejmowania takich inicjatyw nie tylko raz w roku podczas Elbląskich Dni Recyklingu, ale na co dzień ? na naszych podwórkach i osiedlach.
Sport i recykling
Do recyklingu aluminiowych puszek zachęca Fundacja RECAL. Realizuje ona projekt ?Piłki za puszki? (zainicjowany w 2011 r. wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki), którego ideą jest połączenie dwóch aspektów: aktywności fizycznej i ochrony zasobów naturalnych. Wystarczy przynieść na obiekt sportowy, w tym ?Orlika?, puste puszki po napojach i wrzucić do specjalnego, żółtego pojemnika siatkowego. Pieniądze ze sprzedaży puszek są przeznaczane na zakup wyposażenia sportowego ? za każde 15 kg zebranego surowca (1 kg to ok. 60 szt.) ? dla korzystających z danego boiska kupowana jest piłka nożna, do siatkówki lub koszykówki. Obiekty biorące udział w przedsięwzięciu są oznaczone specjalnymi tablicami informacyjnymi. W zależności od regionu zebrany surowiec bezpłatnie odbierają partnerzy akcji. Projekt realizowany jest obecnie na 39 boiskach na terenie Legnicy, Opola, Poznania i Sosnowca oraz w czterech regionach w promieniu 50 km od Warszawy, Radomska, Lublina oraz Wrześni. Na ten rok zaplanowano ponadto włączenie do projektu kolejnych 40 obiektów.