Wpływ mokradeł na klimat miejski
Obecność obiektów mokradłowych wkomponowanych w zieleń miejską może nie tylko podnieść wartość estetyczną krajobrazu i jego stopień waloryzacyjny, ale także, poprzez świadczenie szeregu usług ekosystemowych, służyć w regulowaniu warunków klimatycznych i łagodzeniu ich skutków.
Jakość świadczonych przez ekosystemy mokradłowe usług jest tym większa, im wyższy jest stopień naturalności mokradeł. Usługi te sprowadzają się m.in. do zmniejszania amplitudy temperatury powietrza i wzrostu jego wilgotności, formowania zasobów organicznego węgla, przeciwdziałania emisji gazów cieplarnianych do atmosfery oraz kształtowania zasobów wody czy zapobiegania powodziom.
Mokradła są niezbędne
Degradacja środowiska naturalnego mokradeł może przyspieszyć lub intensyfikować procesy mające negatywny wpływ na klimat. Korzystne są zatem dążenie do zachowywania obiektów mokradłowych w mieście oraz dbałość o ich warunki siedliskowe i wykorzystywanie ich potencjału przyrodniczego przy projektowaniu planistycznym przestrzeni miejskiej, a zwłaszcza w kompozycji terenów zieleni. W przypadku braku naturalnych obiektów mokradłowych możliwe jest samodzielne ich stworzenie w oparciu o najbardziej wymagane w mieście usługi ekosystemowe.
Komponowanie terenów zieleni w mieście często odbywa się kosztem środowiska przyrodniczego. Z jednej strony jako podstawę projektowanej formy zieleni przyjmuje się stworzenie atrakcyj...