Ilość energii słonecznej, jaka dociera do powierzchni Ziemi w ciągu doby, przekracza światowe roczne zapotrzebowanie na energię.

Produkowane obecnie na skalę masową ogniwa fotowoltaiczne mają sprawność od 13 do 17% – niewiele ponad połowę dopuszczalnej teoretycznie wartości. Jednym z argumentów używanych przeciwko instalacjom fotowoltaicznym jest duża ilość energii potrzebnej do wytworzenia ogniw. W rzeczywistości jednak bilans energetyczny dla systemów fotowoltaicznych ma wynik zdecydowanie dodatni: energia zużyta w cyklu produkcyjnym zwraca się w ciągu od dwóch do czterech lat, przy czym okres eksploatacji modułów fotowoltaicznych wynosi obecnie 25-30 lat, a wielu producentów udziela 25-letniej gwarancji. Możliwości wykorzystania energii słonecznej w Polsce są takie same jak w Niemczech, a znacznie większe niż w Skandynawii, gdzie energetyka słoneczna jest intensywnie rozwijana.

Jakie moduły fotowoltaiczne wybrać?
Początkowa – bardzo ważna – faza projektowania instalacji fotowoltaicznej to opracowanie koncepcji i przygotowanie założeń projektowych. Wybór niewłaściwego rozwiązania może doprowadzić do znacznego wzrostu kosztów, a nawet nieopłacalności przedsięwzięcia.
Chociaż systemy fotowoltaiczne mogą sprowadzać się do tak prostego rozwiązania jak moduł i obciążenie (np. pompa wodna lub wiatraczek), to najczęściej muszą one zasilać w energię urządzenia pracujące nie tylko wtedy, gdy są w stanie ją wytworzyć. Dl...