– Targi POLEKO są świętem wszystkich, którzy zajmują się ochroną środowiska – powiedział prof. Maciej Nowicki, minister środowiska, otwierając 19. edycję Międzynarodowych Targów Ekologicznych, których tematem wiodącym były odnawialne źródła energii. Istotnie, w dniach 20-23 listopada br. w Poznaniu świętowała branża związana z ekologią i gospodarką komunalną.

Tegoroczne POLEKO zgromadziły ponad tysiąc wystawców.
Tegoroczne Targi miały być rekordowe – i takie były, bowiem zgromadziły ponad tysiąc wystawców z 22 krajów. Na ponad 18 tys. m2 powierzchni wystawienniczej (17% więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem) przewinęło się przeszło 25 tys. zwiedzających. Na Targach każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Przybyli goście mieli okazję zarówno zapoznać się z nowatorskimi rozwiązaniami w zakresie ochrony środowiska (urządzeniami, pojazdami, maszynami i technologiami), jak i wziąć udział w licznych imprezach towarzyszących (konferencjach i seminariach branżowych).
Zjazd ekologów
Tradycyjnie już w przededniu Targów rozpoczął się Międzynarodowy Zjazd Ekologiczny. Tegoroczna, jedenasta już edycja tej dwudniowej konferencji stała się kolejną okazją do podsumowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju Polski. Uroczystego otwarcia tej imprezy dokonali Krystyna Poślednia, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Jan Grabkowski, starosta powiatu poznańskiego, Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM Poznania, Przemysław Trawa, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich, oraz Magdalena Dutka, prezes firmy Abrys.
Według informacji organizatorów, w Zjeździe uczestniczyło blisko 500 przedstawicieli administracji państwowej, władz samorządowych, sektora usług komunalnych oraz instytucji i organizacji związanych z ekologią. Poruszane tematy dotyczyły najbardziej aktualnych problemów w dziedzinie ochrony środowiska.
Pierwszego dnia podczas trzech sesji tematycznych omówiono m.in. perspektywy polityki ekologicznej Polski i Europy, możliwości finansowania zadań z zakresu ochrony środowiska oraz inwestowanie na obszarach Natura 2000. Podczas konferencji prasowej towarzyszącej Zjazdowi prof. Marek Górski z Zakładu Prawa Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego nakreślił kilka problemów związanych z implementacją unijnego prawa w Polsce. Według niego, sytuacja naszego kraju nie rysuje się różowo. – Musimy pamiętać, że będąc członkiem Unii, odpowiadamy równorzędnie zarówno za transpozycję prawa unijnego, jak i za jego implementację. Niewykonywanie prawa jest traktowane jako naruszanie zobowiązań traktatowych – powiedział prof. Górski. – Wobec tego w krótkim czasie możemy spodziewać się zalewu różnego rodzaju zarzutów wobec Polski, dotyczących niestosowania prawa wspólnotowego. Mam wrażenie, że w ciągu paru lat przegonimy Włochy, które w tej chwili są niechlubnym liderem w statystyce rozstrzygnięć Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, stwierdzających niewykonywanie zobowiązań w zakresie ochrony środowiska. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy profesor upatruje w zaniedbaniach dotyczących systemu kontrolnego w Polsce.
Równolegle z obradami odbywało się seminarium pt. „Perspektywy realizacji zadań ochrony środowiska z poziomu samorządów: gmin, powiatów i województw”.

Pomysł zadziałał – na stoisku firmy KOMUNAL PARTNER w czasie uroczystości było tłumnie.

W ramach Zjazdu odbyło się także Zielone Forum. Ponad 40 osób wysłuchało czterech referatów, związanych z edukacją ekologiczną oraz monitoringiem działalności WFOŚiGW.
Pierwszy dzień Zjazdu zakończył się uroczystą Galą, podczas której wręczono prestiżowe nagrody osobom zasłużonym w ochronie środowiska (więcej na ten temat patrz s. 10).
Kolejny dzień upłynął pod znakiem duńskich technologii w ochronie środowiska. W ramach tzw. Dnia Duńskiego wykłady podzielono na trzy sesje tematyczne: gospodarka odpadami, gospodarka wodno-ściekowa oraz dyrektywa VOC i zarządzanie hałasem środowiskowym. Z wystąpienia Henrika Hjortholma z Hedeselskabet można się było dowiedzieć, że w Danii duży nacisk kładzie się na energię ze źródeł odnawialnych – nie tylko ze względów środowiskowych, ale również politycznych (zmniejszenie zależności od państw dostarczających paliwa kopalne). Od kilku lat energia odnawialna stanowi tam ok. 20% całkowitej energii wytworzonej, a stosowane technologie z powodzeniem mogą być przeniesione do Polski. Na uwagę zasługuje także duński model gospodarki odpadami, zaprezentowany przez dra Janusa Søgaarda Kirkeby’ego, przedstawiciela Centrum Odpadów w Danii,. W Danii składowanych jest mniej niż 10% odpadów, a celem jest zmniejszenie ich ilości do 8%. Czy nie są to liczby, nad którymi warto się zastanowić?

Globalne problemy z perspektywy BOŚ
„Bank Ochrony Środowiska wobec globalnych problemów ochrony środowiska” – taki tytuł miała konferencja BOŚ-u, zorganizowana 21 listopada podczas tegorocznych Targów POLEKO.
W pierwszej części swojego wystąpienia Jerzy Witold Pietrewicz, prezes Banku, skupił się przede wszystkim na kwestii związanej z brakiem wody pitnej. Przedstawił dane statystyczne, przyczyny niedoboru wody pitnej, prognozy stanu zaopatrzenia w wodę oraz zobowiązania Polski dotyczące gospodarowania wodą i jej zasobami, wynikające z prawa unijnego i wewnętrznego – z informacji tych wyłonił się ogólny obraz, który jednak nie rysuje się najlepiej. Wynika bowiem z niego, że w ciągu najbliższych 20 lat przeciętna ilość wody przypadająca na jednego mieszkańca globu zmniejszy się o 1/3, a wzrost niedoboru wody będzie w 20% wynikiem zmian klimatycznych.
Drugim zaprezentowanym przez prezesa Pietrewicza problemem była niewłaściwa ochrona powierzchni ziemi, w którą istotnie wpisują się działania związane z gospodarką odpadami. Według prelegenta, konieczna jest racjonalizacja tej gałęzi gospodarki zarówno w procesach produkcyjnych, jak i w usługach. Dlatego należy m.in. zmienić procesy technologiczne (BAT, „Czystsza Produkcja”) i wykorzystywać surowce wtórne w procesach produkcji, dzięki którym minimalizowana jest ilość odpadów (systemy selektywnej zbiórki, instalacje do odzysku i recyklingu oraz termicznego przekształcania odpadów). By sprostać tym wyzwaniom, należy podnieść świadomość ekologiczną ludzi i przekonać do wspólnych działań społeczeństwo i władze lokalne.
W ostatnim czasie wiele mówi się o globalnym ociepleniu. Również prezes Pietrewicz nie pominął tego tematu w swoim referacie. Oprócz problemów związanych z tym zjawiskiem wskazał on na kierunki potrzebnych w tym zakresie działań. Zaliczyć do nich można m.in. promocję energetyki odnawialnej, poprawę standardów emisyjnych i propagowanie technologii niskoemisyjnych, zalesianie gruntów ornych czy użytkowanie gazu wysypiskowego.
Na koniec swojego wystąpienia prezes krótko przedstawił misję i działalność BOŚ-u na przestrzeni ostatnich lat oraz zaprezentował doświadczenia i ofertę Banku w finansowaniu inwestycji związanych z ochroną środowiska (kredyty preferencyjne i komercyjne, obligacje komunalne i korporacyjne, oferta europejska, partnerstwo publiczno-prywatne – w formule „trzeciej strony”).

Zamierzenia ministra
Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznych Targów POLEKO była konferencja prasowa „świeżo upieczonego” ministra środowiska. Profesor Maciej Nowicki, wieloletni prezes Zarządu Fundacji EkoFundusz, zaprezentował priorytety swojego działania – najważniejsze będzie dla niego maksymalne wykorzystanie funduszy pomocowych. – Absorpcja środków unijnych jest bardzo ważna i byłoby rzeczą złą, gdybyśmy teraz mieli coś zmieniać w systemie funduszy ochrony środowiska – podkreślał pytany o przyszłość systemu finansowania proekologicznych inwestycji. W wykorzystaniu unijnej pomocy ma pomóc usprawnienie procedur, które musi być wypracowane pomiędzy kilkoma resortami. Likwidacja barier administracyjnych ma także na celu utrzymanie rozwoju gospodarczego kraju. Jako szef resortu ochrony środowiska prof. Nowicki chce się także skupić na rozwiązaniu problemów gospodarki odpadami, która dotychczas pozostawała w cieniu inwestycji służących ochronie wody i powietrza. Kolejne priorytety w polityce ministra stanowić będą wzrost wykorzystania w kraju odnawialnych źródeł energii oraz energooszczędność (minister chciałby, aby opracowany został Narodowy Program Oszczędności Energii). Podkreślił też wagę ochrony przyrody. W Polsce istnieje jeszcze wiele cennych przyrodniczo obszarów, które jednak wraz z rozwojem gospodarczym są szybko przekształcane. Ich zachowaniu ma służyć program Natura 2000, który w opinii ministra wcale nie musi uczynić z Polski skansenu i nie przeszkadza w rozwoju gospodarczym.
Profesor widzi siebie również w roli orędownika zwiększenia obecności polskich firm z branży ochrony środowiska na rynkach państw słabiej rozwiniętych gospodarczo. A o tym, że mamy co oferować innym krajom, minister przekonał się, zwiedzając targową ekspozycję, którą podsumował słowami: „Widzę tu wspaniałą paletę produktów”.
Ekozłoto dla najlepszych
Wśród wielu nagród i wyróżnień, jakimi honorowani są przedsiębiorcy, dużym prestiżem cieszą się laury zdobywane podczas imprez wystawienniczych. W Polsce szczególną estymą darzone są Złote Medale Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP). Jest to bowiem najstarsza i chyba najbardziej znacząca nagroda targowa w Polsce.
W trakcie tegorocznej edycji POLEKO uhonorowanych zostało 11 produktów. Jednym z nagrodzonych wyrobów jest czyściwo tekstylne wielokrotnego użytku MEWATEX, zgłoszone do konkursu przez  spółkę MEWA Textil-Service z Sosnowca. Jest to produkt wykorzystywany tam, gdzie trzeba usuwać zanieczyszczenia od olejów, farb, rozpuszczalników lub tłuszczów. Cechuje się on dużą wytrzymałością i zdolnością absorpcji zanieczyszczeń – potrafi wchłonąć zanieczyszczenia sięgające 365% wagi własnej. Zabrudzone czyściwo można prać w specjalnych maszynach i ponownie wykorzystywać.
Firma ALTER z Tarnowa Podgórnego zgłosiła do rywalizacji o targowe laury przenośny detektor nieszczelności instalacji gazowych o symbolu LD 100. Cechuje go zastosowanie półprzewodnikowego czujnika o dużej czułości na końcu giętkiej sondy. Takie rozwiązanie pozwala na dopasowanie kształtu sondy do aktualnych potrzeb i wykrywanie gazów (nawet śladowych ich ilości) także w trudno dostępnych miejscach. Detektor ten może być stosowany w strefach zagrożonych wybuchem.
Kolejny nagrodzony produkt to szkło nawozowe „VitroFosMaK” Instytutu Szkła, Ceramiki, Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych w Warszawie (Oddział Szkła w Krakowie). Jest to nawóz bezazotowy i bezchlorkowy do upraw ogrodniczych. Może być stosowany do nawożenia przedwegetacyjnego upraw warzyw gruntowych, w szkółkach roślin ozdobnych i owocowych, a także sadów, plantacji jagodowych oraz upraw pod osłonami. Dzięki drobnoziarnistej postaci można go dobrze wymieszać z podłożem.
Brykieciarka BIOMASSER DUO firmy ASKET Roman Długi z Poznania również zaskarbiła sobie łaski jurorów. Jest to urządzenie służące do przygotowania brykietów z biomasy z przeznaczeniem do ich energetycznego wykorzystania. Zasada działania jest następująca – rozdrobnioną słomę wrzuca się do zbiornika brykieciarki, skąd przegarniacz podaje ją do komory śrubowej, gdzie pod wpływem ściskania materiału powstaje brykiet. Tak uformowane paliwo, które z powodzeniem może zastępować węgiel, jest następnie wyprowadzane na zewnątrz. W urządzeniu BIOMASSER DUO zastosowano podwójny system formowania i wyprowadzania brykietu, co zwiększa jego wydajność.
Następnym produktem, który zasłużył na złoty krążek, jest urządzenie odpylające UO-1000 zgłoszone do konkursu przez Centrum Mechanizacji Górnictwa KOMAG Jednostka Badawczo-Rozwojowa z Gliwic. Przeznaczone jest ono do odpylania powietrza przede wszystkim w wyrobiskach korytarzowych zakładów górniczych, ale także wszędzie tam, gdzie występują przekroczenia norm dopuszczalnych stężeń zapylenia. Proces separacji pyłu z powietrza odbywa się metodą mokrą.
Od kilku lat kasztanowce w Polsce atakowane są przez szrotówka kasztanowcowiaczka. W tym czasie stosowane były różne metody zwalczania tego szkodnika. Obecnie na rynku dostępny jest nowy preparat –TREEX 200 SL, który aplikuje się do drzew metodą iniekcji. Właśnie za ten preparat, mimo licznych kontrowersji, jakie wzbudza metoda iniekcji, podczas POLEKO 2007 uhonorowany został Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy BEST-PEST z Jaworzna. Według informacji podanej przez nagrodzoną firmę, preparat przeszedł pozytywnie wszelkie niezbędne badania toksykologiczne i dendrologiczne.
Kolejnym laureatem została duńska firma BioKube, producent przydomowej oczyszczalni ścieków PLUTO. W opisie urządzenia można przeczytać, że została ona zaprojektowana w sposób pozwalający na sprostanie surowym przepisom oczyszczania ścieków z prywatnych budynków. Przy przyznaniu Złotego Medalu wzięto pod uwagę przede wszystkim fakt, że oczyszczalnia zajmuje niewiele miejsca – można ją w całości umieścić w ziemi, a średnica oczyszczalni dla pięciu osób wynosi 95 cm. Urządzenie jest w dodatku bezgłośne w eksploatacji, nie wydziela nieprzyjemnych zapachów i jest objęte 20-letnim okresem gwarancyjnym.
Biologiczna myjnia części PC 100 BIO do konkursu zgłoszona została przez spółkę Kärcher z Krakowa. Przy jej pomocy można oczyścić i odtłuścić narzędzia o wadze do 100 kg. Zanieczyszczenia spłukane specjalnym wodnym roztworem biologicznego środka czyszczącego są następnie rozkładane przez mikroorganizmy. System jest przeznaczony w szczególności dla warsztatów samochodowych, zakładów zajmujących się serwisem i konserwacją różnego rodzaju sprzętu oraz dla przemysłu przetwórczego.
Także spółka AFT z Poznania zgłosiła swój produkt do konkursu o Złoty Medal. Chodzi o nagrodzony typoszereg przepustnic Eurodisc, produkowanych w technologii tarcz spawanych. Urządzenia te służą do odcinania i regulacji przepływu mediów (m.in. wody i ścieków) w instalacjach komunalnych i przemysłowych. Pozwalają na szczelne zamknięcie przepływu oraz umożliwiają regulowanie strumieniem objętości lub ciśnieniem przepływającego medium. Z informacji uzyskanej od producenta wynika, iż technologia produkcji przepustnic umożliwia osiągnięcie podwyższonych standardów materiałowych w stosunku do ceny wyrobu.
Zdobywcą złotego krążka został także internetowy serwis pogodowy – pogodynka.pl, przygotowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Został on uruchomiony na początku bieżącego roku, a jego celem jest przede wszystkim przekazywanie aktualnych informacji pogodowych i ostrzeżeń dla wybranych obszarów Polski. Podawane w serwisie wiadomości pozwalają np. na przygotowanie się do ewentualnych zagrożeń powodziowych i odpowiednie gospodarowanie zasobami wodnymi.
Wśród nagrodzonych znalazła się także bębnowa kompostownia osadu ACU, zgłoszona przez spółkę TELKO POLAND z Warszawy (niestety, do czasu zamknięcia wydania nie udało się zdobyć opisu technologii).
Laureatom nie pozostaje zatem nic innego, jak przekuć targowe laury na sukces ekonomiczny – oby z korzyścią dla środowiska przyrodniczego!


O czystej energii i recyklingu odpadów
Podczas Targów nie zabrakło tradycyjnie odbywających się już Forum Czystej Energii i Forum Recyklingu. W tym roku powierzchnia Salonu Czystej Energii wyniosła ponad 1700 m2, a swoje ekspozycje umieściło w nim ponad 110 wystawców (z tego 25% to wystawcy zagraniczni). Salonowi Czystej Energii towarzyszyło Forum Czystej Energii. Przez cztery dni ponad 40 referentów starało się przekazać najaktualniejszą wiedzę na temat trendów rozwoju, praktycznych zastosowań i technologii związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w elektroenergetyce, gminie, a także w każdym domu. W Forum wzięło udział ponad 400 osób.
Przedstawiciele ministerstw i instytucji związanych z OZE przybliżyli stan prac nad ustalaniem polskiego celu tzw. unijnego pakietu energetycznego 3 x 20% do 2020 r., a praktycy podzielili się swymi doświadczeniami z budowy i funkcjonowania instalacji różnych mocy zarówno do spalania biomasy i biogazu, jak i tych wykorzystujących energię słońca i wiatru. Stawiający pierwsze kroki w wykorzystywaniu OZE mogli się dowiedzieć, jakie są procedury przygotowania projektu np. małej elektrowni wodnej czy biogazowni oraz jak pozyskać na ten cel pieniądze. Były również referaty daleko wybiegające w przyszłość, dotyczące np. ery budownictwa energooszczędnego i paliw tzw. II generacji (więcej patrz „Czysta Energia”).
Pierwszy dzień Forum Recyklingu poświęcono recyklingowi, odzyskowi i selektywnej zbiórce odpadów opakowaniowych. Moderatorem był Krzysztof Kawczyński z organizacji odzysku Polski System Recyklingu (PSR). Wystąpienie Beaty B. Kłopotek, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami MŚ, było doskonałą okazją do wyjaśnienia wątpliwości.
Drugiego dnia Forum poruszono zagadnienia zbiórki i recyklingu baterii i akumulatorów w Polsce. Arkadiusz Dzierżanowski z Ministerstwa Środowiska zaprezentował nowy projekt ustawy o bateriach i akumulatorach. Z kolei Michał Korkozowicz z organizacji odzysku Reba (moderator tego dnia) zasygnalizował, iż projekt ten zawiera kontrowersyjne zapisy. Artur Bartoszewicz z Europejskiego Centrum Consultingu omówił możliwości pozyskania funduszy unijnych przez firmy zajmujące się recyklingiem.
Najbardziej burzliwe dyskusje dotyczyły jednak zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (moderator seminarium – Wojciech Konecki – stopniowo dolewał przysłowiowej oliwy do ognia).
Ostatniego dnia Forum tematyka referatów obejmowała recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji, a moderatorem był Ryszard Gola-Sienkiewicz z Zespołu Szkół Samochodowych i Budowlanych w Głogowie (skróty większości wygłoszonych referatów zostały opublikowane w listopadowym wydaniu „Recyklingu”).

Interaktywne Forum
Targom POLEKO już po raz piąty towarzyszyło Ogólnopolskie Forum Edukacji Ekologicznej EKO MEDIA FORUM. Głównym założeniem EMF jest kształtowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz wymiana doświadczeń między ośrodkami edukacyjnymi. Organizatorami EMF były Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Ministerstwo Środowiska. W sumie z różnorodnymi możliwościami kształcenia i uwrażliwiania dzieci i młodzieży na problemy ochrony środowiska zapoznało się kilkuset pracowników szkół i ośrodków edukacji. Atrakcyjności tej imprezy nie przyćmił nawet fakt mniejszej niż w ubiegłym roku liczby stoisk. Rekompensatę stanowiły interaktywne ekspozycje – przyciągnęły one ok. 6 tys. zwiedzających. EMF było sfinansowane ze środków WFOŚiGW i NFOŚiGW.

Pomysły na odpady
Od 1 stycznia 2008 r. planowana jest podwyżka opłaty marszałkowskiej. Dlatego Krajowa Izba Gospodarki Odpadami drugiego dnia Targów zorganizowała seminarium „Opłata marszałkowska i opłaty produktowe – co dalej z odpadami?”. Tomasz Uciński, prezes KIGO, podkreślił, że instrument oddziaływania na gospodarkę odpadami poprzez podniesienie opłat marszałkowskich zastosowano za wcześnie. Może to przynieść skutek odwrotny do zamierzonego i zachęcać do nielegalnego pozbywania się odpadów, a więc do powstawania dzikich wysypisk. Natomiast Krzysztof Kawczyński, prezes PSR, przedstawił stopień realizacji obowiązku odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych. Zaprezentowany przez niego obraz sytuacji w tym zakresie w naszym kraju trudno nazwać optymistycznym. Nie dość, że w Polsce tanie jest wprowadzanie opakowania na rynek, to tylko 4% odpadów wraca do wtórnego zagospodarowania, a na składowiskach deponujemy 95% wytworzonych odpadów. Ponadto funkcjonujący system naszpikowany jest patologiami, przez co do systemu odzysku i recyklingu nie trafia od 200 do 400 mln zł rocznie. Cóż więc zrobić, aby uzdrowić system gospodarki odpadami w naszym kraju? Na to pytanie starał się odpowiedzieć dr Bolesław Maksymowicz z Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Ekologii Miast w Łodzi. Zwracał on uwagę na nieprawidłowy podział obowiązków w zakresie organizacji selektywnej zbiórki – to gmina, a nie firmy prywatne powinna realizować obowiązek selektywnej zbiórki odpadów na swoim terenie, a środki na ten cel powinna dostawać z wojewódzkich funduszy, do których przedsiębiorcy odprowadzają opłaty produktowe. Samą ideę selektywnej zbiórki też należałoby zmienić – powinno zbierać się to, na co jest popyt, a przed organizacją systemu selektywnej zbiórki poszukać rynku zbytu na zebrane odpady. Jednak nadrzędną sprawą jest kompleksowa zmiana prawa. Zdaniem dra Maksymowicza, nie może być tak, że zmieniamy zapis w jednej ustawie, ale zostawiamy przeczący mu artykuł w drugiej – powoduje to niespójność prawa i brak jego egzekucji.
Selektywnej zbiórce w całości była poświęcona debata, która miała miejsce po seminarium. Jej organizatorem były MTP, a do uczestnictwa zaproszono przedstawicieli organizacji i izb branżowych. Cieszyło się ono olbrzymim zainteresowaniem, a słuchacze mieli możliwość zapoznania się z różnymi punktami widzenia na temat celowości (zwłaszcza ekonomicznej) podejmowania działań na tym polu.
Stan rozwoju gospodarki odpadami w Polsce jest niski. Nie dziwi zatem, że co rusz rodzą się inicjatywy ustawodawcze, mające na celu zmianę tej sytuacji. W odpowiedzi na te pomysły Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami przygotował także własną konferencję, podczas której jego przewodniczący, Frédéric Petit, zaprezentował założenia proponowanego modelu gospodarki odpadami.
Nagrody, nagrody…
Zgodnie z tradycją, podczas Targów przyznane zostały Złote Medale MTP. Tym razem nagrodzonych zostało 11 produktów (patrz ramka). Każdej edycji Targów towarzyszy także Konkurs Acanthus Aureus, w którym oceniany jest nie tylko projekt stoiska, ale przede wszystkim jego dopasowanie do realizacji strategii marketingowej przedsiębiorstwa. Podczas POLEKO 2007 laurem Acanthus Aureus wyróżnionych zostało 16 stoisk (Ministerstwa Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Banku Ochrony Środowiska, Sekretariatu Programu „Odpowiedzialność i Troska”, Fundacji EkoFundusz oraz firm FIRE-MAX, SITA POLSKA, OCHSNER, STRABAG, SUTCO-POLSKA, PROTE Technologie dla Środowidska, HACH Lange, REMONDIS, VENTURE INDUSTRIES, SARPI Dąbrowa Górnicza i JOHN DEERE POLSKA).
Podczas gali, w trakcie której wręczono Złote Medale i nagrody w Konkursie Acanthus Aureus, przyznano też nagrody Ministra Środowiska w konkursie GEOLOGIA 2007. Celem tego konkursu jest promocja innowacyjności i wysokiej jakości usług geologicznych, a także propagowanie działań zmierzających do zrównoważonego gospodarowania zasobami środowiska geologicznego. Nagrodzeni zostali dr hab. Ryszard Kotliński, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, za badania nad przemysłową eksploatacją polimetalicznych konkrecji z pola Clarion-Clipperton – Ocean Spokojny, a także Instytut Nafty i Gazu oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo za „Pierwszą europejską instalację sekwestracji CO2”. Natomiast wyróżnienia otrzymali: Państwowy Instytut Geologiczny z Warszawy za „Platformę Integracyjną Państwowej Służby Hydrogeologicznej, e-PSH i Monitoring Wód Podziemnych” oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie za „Atlasy zasobów geotermalnych na Niżu Polskim – formacje mezozoiku i paleozoiku”.
Rozstrzygnięty został także Konkurs na najlepszego koordynatora lokalnego kampanii „Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejski Dzień bez Samochodu”, których celem jest kształtowanie proekologicznych zachowań oraz popularyzacja transportu miejskiego przyjaznego środowisku. Laureatem Konkursu została Małgorzata Rabieda z Opola, a wyróżnienia przyznano Robertowi Kępie z Częstochowy, Jolancie Warzesze z Elbląga, Agnieszce Korczak z Radomia, Annie Peichert z Tczewa oraz Jarosławowi Stachowiakowi z Wałbrzycha.
W czasie targów NFOŚiGW zorganizował dwudniowe seminarium nt. realizacji projektów Funduszu Spójności. W drugim dniu wręczone zostały – przyznane po raz pierwszy – nagrody i wyróżnienia Eko-Lidera Funduszu Spójności. Wybór Eko-Lidera zorganizowany został przy współpracy z Ministerstwem Środowiska i dotyczył wszystkich wnioskodawców i beneficjentów Funduszu Spójności. Ma on na celu popularyzację efektywnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych dotyczących gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami oraz ochrony atmosfery, a także edukację poprzez wskazanie najlepiej przygotowanych i realizowanych projektów oraz wyłonienie podmiotów, które najsprawniej przygotowują i realizują projekty inwestycyjne z zakresu ochrony środowiska współfinansowane z Funduszu Spójności. W pierwszej edycji przyznano dwie nagrody główne oraz pięć wyróżnień.
Na niecodzienny pomysł promocji oraz podkreślenia swej obecności na Targach wpadła firma KOMUNAL PARTNER, która w kampanii promocyjnej wykorzystała wizerunek najsilniejszego człowieka świata – Mariusza Pudzianowskiego. Mało tego, że jego postać była obecna na prezentowanej śmieciarce, to strongman wziął udział w uroczystym przekazaniu kluczyków nabywcom dwóch nowych pojazdów komunalnych – firmie ALKOM, która zakupiła zamiatarkę Bucher EuroFant 50, i Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych i Drogowych Jan Węgłowski, które nabyło śmieciarkę CROSS 16S.
Kolejne Targi POLEKO za rok. Już teraz organizatorzy zapowiadają, że będą one miały zmienioną formę i rozpoczną się od poniedziałku, a nie jak dotychczas – od wtorku. Przypadające w dniach 17-20 listopada 2008 r. wielkie święto branży ekologicznej będzie jubileuszową, bo dwudziestą już edycją Targów.
Nowością podczas POLEKO 2008 mają być także Międzynarodowe Targi Techniki Komunalnej KOMTECHNIKA. Jest to propozycja skierowana szczególnie do firm oferujących rozwiązania z zakresu gospodarki komunalnej. Targi te wyodrębniły się z dotychczasowego zakresu tematycznego POLEKO – Parku Techniki Komunalnej, który jest najprężniej rozwijającą się ekspozycją specjalną na Targach.
Miejmy nadzieję, że jubileuszowa edycja Targów przyciągnie jeszcze większe grono wystawców i zwiedzających. Przed branżą bicie kolejnych polekowskich rekordów…
(bak, kat, ps, rh, uw)