Obowiązujący w Polsce system prawny, w tym w szczególności ustawa Prawo energetyczne, kompleksowo reguluje kwestię rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Z uwagi na szczegółowy charakter nowych rozwiązań (projekt ustawy o OZE), a także ze względu na fakt, iż przed nami jeszcze proces legislacyjny na etapie parlamentarnym, należy wyjaśnić, iż zanim projekt trafi do Sejmu RP, winny być wyjaśnione kwestie dotyczące pomocy publicznej i jej zgodności z zasadami wspólnego rynku.

W systemie prawnym UE nie występuje legalna definicja pomocy publicznej. Podstawowym źródłem prawnym określającym to pojęcie jest art. 107 ust. 1 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

Artykuł 107 ust. 1 TFUE stanowi, iż: Z zastrzeżeniem innych postanowień przewidzianych w Traktatach, wszelka pomoc przyznawana przez Państwo Członkowskie lub przy użyciu zasobów państwowych w jakiejkolwiek formie, która zakłóca lub grozi zakłóceniem konkurencji poprzez sprzyjanie niektórym przedsiębiorstwom lub produkcji niektórych towarów, jest niezgodna z rynkiem wewnętrznym w zakresie, w jakim wpływa na wymianę handlową między Państwami Członkowskimi.

Zgodnie z generalną zasadą, wynikającą z treści art. 107 ust. 1 TFUE, KE przyjmuje zatem, iż pomoc, która zakłóca lub której udzielenie zagraża zakłóceniem konkurencji, o ile ma to negatywny wpływ na wymianę handlową pomiędzy krajami członko...