Z końcem kwietnia br. do Sejmu wpłynął rządowy projekt zmian w przepisach podatkowych, mających na celu ustalenie zasad opodatkowania węglowodorów w Polsce.

Proponowane zmiany budzą szereg wątpliwości prawników, m.in. w zakresie zgodności z przepisami prawa unijnego. Z kolei przedstawiciele branży kwestionują m.in. antycypowaną efektywną stopę obciążeń fiskalnych (government take). Niniejszy artykuł stanowi omówienie i wstępną ocenę podstawowych zasad opodatkowania węglowodorów w kształcie zaproponowanym przez Ministerstwo Finansów.

Począwszy od 2007 r., obserwujemy zwiększone zainteresowanie poszukiwaniem złóż węglowodorów, w tym w szczególności gazu łupkowego, na terytorium Polski. Wzrosło ono skokowo po opublikowaniu raportu Urzędu Informacji o Energii (dalej ? ?UIA?) przy amerykańskim Departamencie Energetyki, w którym polskie złoża gazu łupkowego oszacowano na ok. 5,3 bln metrów sześciennych. Optymistyczne prognozy zawarte w tym raporcie rozbudziły apetyty międzynarodowych koncernów, ale również polityków. Jednak po weryfikacji danych przez UIA obniżono szacunki o 1 bln metrów sześciennych. Również Państwowy Instytut Geologiczny dokonał wstępnego wyliczenia złóż gazu łupkowego w Polsce i ocenił je na nie więcej niż 800 mld metrów sześciennych.

Wobec przeszacowania wielkości polskich złóż gazu łupkowego, początkowo liczne grono firm zainteresowanych jego poszukiwaniem i wydobyciem zostało uszczuplone o m.in. Ta...