Co ma wspólnego mitologiczny bohater z Dyrektorem Roku Zakładu Oczyszczania Miasta? Mogłoby się wydawać, że niewiele. A jednak… Herakles, bo o nim mowa, jeden z herosów mitologii greckiej, odznaczał się nie tylko wielką siłą, męstwem i umiejętnością wygrywania bojów. Zasłynął także dwunastoma pracami, jakie miał wykonać dla Eurysteusa. Piątą z nich stanowiło sprzątanie stajni Augiasza. Oczyszczenie jej w ciągu jednego dnia wydawało się niemożliwe, ale Herakles wykazał się wyjątkową pomysłowością i skierował na nią rzeki, które wymyły zalegające nieczystości.

Dzisiaj sprzątanie w taki sposób byłoby niemożliwe. Jednak oczyszczanie miasta i zagospodarowywanie odpadów jest niejednokrotnie nawet większym wyzwaniem. Borykają się z tym współcześni bohaterowie – prezesi i dyrektorzy firm komunalnych. Na tych, którzy szczególnie dobrze radzą sobie w pracy, czeka symboliczna statuetka Heraklesa i tytuł Dyrektora Roku Zakładu Oczyszczania Miasta.
Tytułem Dyrektora Roku mogą pochwalić się dzisiejsi herosi: Andrzej Malara (Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej z Katowic), nagrodzony dwukrotnie Henryk Kultys (Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania z Krakowa), Henryk Klimaszewski (Sita Polska, Warszawa), Tomasz Uciński (Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Koszalin), Wojciech Janka (Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Zielona Góra), Tadeusz Koper (Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Słupsk), Władysław Kącki (Miejski Zakład Oczyszczania, Pruszków), Piotr Przygoński (Alba, Wrocław) i Marek Wróblewski (Zakład Utylizacji Odpadów z Gorzowa Wlkp.).
Listę pretendentów do tytułu Dyrektora Roku sporządza się na podstawie nominacji kandydatów przez członków Kapituły Konkursu oraz nadesłanych Kart zgłoszenia. Swoją kandydaturę może zgłosić bezpośrednio osoba zainteresowana, ale mogą to zrobić również współpracownicy, organizacje branżowe oraz inne osoby znające zawodowe dokonania kandydata.
Kapituła przyznaje jeden tytuł Dyrektora Roku oraz wyróżnienia. Laureat i finaliści otrzymują dyplomy oraz statuetki Heraklesa. Uroczyste wręczenie nagród odbywa się tradycyjnie podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO w Poznaniu.
Organizatorzy – Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast i redakcja „Przeglądu Komunalnego” – zapraszają do zgłaszania prezesów i dyrektorów firm prowadzących działalność z zakresu zbierania i transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów komunalnych bądź opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Kandydaci powinni wykazywać się szczególnymi umiejętnościami menedżerskimi i wprowadzać w zarządzanym przez siebie zakładzie nowoczesne zasady gospodarowania odpadami.
 
(ak)