Pod wpływem zaostrzających się regulacji prawnych, wymuszających neutralizowanie odpadów, które wciąż jeszcze odkładane są na wysypiskach i hałdach, rośnie zapotrzebowanie na ich termiczną obróbkę. Według szacunków Austriackiego Ministerstwa Ochrony Środowiska, po 2004 r. masa tego typu odpadów zwiększy się o 2,5 mln t/r. Niezależnie od już budowanych oraz planowanych do budowy spalarni różnorakich odpadów organicznych okazuje się, że dla 1 mln t/r Austria nie ma mocy przerobowych. Szuka się innych rozwiązań.
Dokładne analizy chemiczno-fizyczne wielu odpadów oraz biomasy wykazały, że niektóre z nich spełniają wymagania nośników ciepła w gospodarce i z powodzeniem – po próbach przemysłowych –znalazły już zastosowanie w opalaniu wielkich elektrowni.

Współspalanie węgla z mączką zwierzęcą
Pierwszym, znaczącym krokiem w obszarze utylizacji odpadów na drodze termicznej było spalanie mączki zwierzęcej w wielkich elektrowniach austriackich w Riedersbach i Timelkam w 2001 r., tj. po wydaniu powszechnego w świecie zakazu stosowania jej jako paszy, wywołującej często chorobę „wściekłych krów”.

Rys. 1. Schemat oczyszczania spalin na drugim bloku energetycznym w elektrowni Reidersbach, Austria


Bloki energetyczne tych elektrowni dysponują zarówno palnikami na pył węglowy, jak i instalacjami do ...