Jubileuszowa edycja Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu dobiegła końca. Uhonorowano najlepszych zbieraczy, rozdano statuetki, nagrody finansowe i rzeczowe. I mimo że sytuacja na rynku surowców wtórnych była niepokojąca – udało się znaleźć chętnych do udziału, a nawet zwiększyła się ich liczba.
10 lat temu, gdy narodził się pomysł zorganizowania przedsięwzięcia, w którym jednostki zajmujące się selektywną zbiórką odpadów mogłyby się wykazać i zaprezentować swoje dokonania, nikt się nie spodziewał, że nabierze ona takich rozmiarów. W ciągu tych lat uczestnicy zebrali 570 tys. ton posegregowanych odpadów, przesłali prawie 3 tys. zgłoszeń, a pula nagród finansowych wyniosła 2 mln zł. Ale najważniejsze jest to, że inicjatywy, akcje i konkursy, organizowane i prezentowane w Pucharze Recyklingu, przyczyniły się do zwiększenia świadomości ekologicznej wśród mieszkańców i racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych.
Dla podkreślenia jubileuszu i 10 lat najstarszej kategorii, jaką jest „Szklana Statuetka”, organizatorzy przygotowali podczas Targów POLEKO wystawę szklanych statuetek. Ich twórcą jest prof. Zbigniew Horbowy z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, który nie krył zadowolenia ze współpracy przy Konkursie. – Całe życie zajmuję się szkłem i nie przypuszczałem, że zamówienie złożone przed dziesięciu laty przez dwie firmy, Recykling Centrum i Abrys, będzie owocowało w moim myśleniu i działaniu twórczym tyle lat – mówił podczas otwarcia wystawy prof. Horbowy. –  Z wielką radością i satysfakcją uczestniczę w Waszym święcie.
Przez te 10 lat wiele się zmieniło w Konkursie. Modyfikowano regulamin, dochodziły kategorie konkursowe, przyłączali się nowi partnerzy i sponsorzy. Ale jest kilka podmiotów, które związane są z tą inicjatywą od początku. Wśród nich jest Recykling Centrum – inicjator Konkursu, Bank Ochrony Środowiska czy Titan Eko – dziś Kingspan Environmental. – Te wspólne 10 lat jest dla nas okresem bardzo szczególnym, ponieważ rok pierwszej edycji Konkursu jest jednocześnie czasem, w którym nasza firma – wówczas Titan Eko – rozpoczęła swoją działalność w Polsce – wspomina Piotr Antczak, general manager commercial Kingspan Environmental. – Były to czasy stosunkowo trudne dla sektora selektywnej zbiórki odpadów. Oczywiście, składało się na to kilka czynników, a w szczególności brak odpowiedniej edukacji społeczeństwa we wspomnianym zakresie, niedobór środków na rozwój selektywnej zbiórki czy brak podstawowych akcesoriów – mam tu na myśli np. pojemniki, specjalnie przystosowane samochody oraz wyspecjalizowane sortownie. Uczestnicząc w kolejnych edycjach Konkursu, mieliśmy możliwość wspólnie obserwować coraz szerszy rozwój oraz popularyzację działań związanych z selektywną zbiórką odpadów.
Potrzeba selektywnej zbiórki sprawiła, że z każdym rokiem przybywało kategorii konkursowych. Swój mały jubileusz pięciolecia obchodziła w tym roku kategoria „Zielona Bateria”, która organizowana jest z Organizacją Odzysku REBA. – Pięć lat doświadczeń daje już możliwość pozytywnej oceny dotychczasowych efektów tej kategorii Konkursu – mówi Michał Korkozowicz, prezes Zarządu REBA – „Zielona Bateria” spowodowała zwiększenie zainteresowania selektywnym zbieraniem zużytych baterii i przenośnych akumulatorów, a co za tym idzie – przyczyniła się do stworzenia warunków ułatwiających wdrożenie przepisów nowej ustawy o bateriach i akumulatorach, uchwalonej w tym roku. W ciągu pięciu lat Konkurs przyniósł także poważne efekty rzeczowe: 754 145 kgzebranychbaterii,przy czym z roku na rok były to coraz większe ilości.
Bogdan Korczewski, dyrektor Recykling Centrum, podsumowując 10 lat kategorii „Szklana Statuetka” i odpowiadając na pytanie, co dalej?, powiedział: – Liczę, że corocznie będzie następował wzrost zbiórki. Jest to uwarunkowane nie tylko przyjętymi dla Polski poziomami odzysku i recyklingu, ale też nieuchronnie zbliżającym się rokiem 2013, od którego to będzie wdrażany zakaz składowania odpadów nieprzetworzonych. Liczę również, że dotychczas osiągnięte efekty ekologiczne w postaci wykazanych w Konkursie przez 10 lat ponad 350 tys. ton zebranej stłuczki, są dla nas podsumowaniem racjonalności naszych działań, a także zachętą wszystkich i wyzwaniem do dalszego systematycznego zwiększania odzysku zużytych opakowań szklanych.
 
 
Aleksandra Kowalczyk
 

Laureaci X edycji
 
SZKLANA STATUETKA: „Ekoland” Mariola Studnic z Zabełkowa, „Beskid” z Żywca oraz „Eko-Region” z Bełchatowa.
SREBRNA PUSZKA: Usługi Komunalne „WodNiK” z Trzebnicy, Zakład Utylizacji Odpadów w Gliwie Małej k. Kwidzyna oraz Związek Komunalny „Czyste Miasto, Czysta Gmina” z Kalisza.
LIDER ZBIÓRKI TWORZYW: Spółka Komunalna Wschowa, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej z Jeleniej Góry i ZK „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.
ZŁOTA BELA MAKULATURY: UK „WodNiK”, Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi z Konina oraz „Eko-Region”.
ZIELONA BATERIA: UK „WodNiK”, Przedsiębiorstwo Komunalne z Raciborza oraz Związek Komunalny „Wisłok” z Rzeszowa.
ZIELONY KONTAKT: Urząd Gminy w Kleszczewie, „Eko-Region” oraz Urząd Miasta Rzeszowa.
LIDER SORTOWNI: UK „WodNiK”, MZGOK z Konina i Miejski Zakład Komunalny w Leżajsku.
EDUKACJA EKOLOGICZNA: Szkoła Podstawowa im. gen. W. Sikorskiego w Tuszowie Narodowym z filią w Grochowem, Urząd Miejski w Jaworznie oraz Międzygminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami i Energetyki Odnawialnej „Master” z Tych.
REKORDOWY KARTON: UK „WodNiK”, „Eko-Region” i Gospodarka Komunalna w Błażowej. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne przyznane przez NFOŚiGW.
Ponadto wręczono szereg nagród finansowych, ufundowanych przez WFOŚiGW w Zielonej Górze, Toruniu, Łodzi, Olsztynie i Wrocławiu. Fundatorami nagród rzeczowych byli Program REKARTON, STARPACK oraz Kingspan Environmental (więcej czytaj PK 12/2009 s. 10 oraz „Recykling” 12/2009).